WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Kard. Dziwisz apeluje o AMNESTIĘ dla więźniów

Kard. Dziwisz apeluje o AMNESTIĘ dla więźniów

08.11.2016, godz. 12:24
Dziwisz
foto: Super Express

W tym roku w Kościele obchodzony jest Rok Miłosierdzia. W związku z tym faktem w rozmowie z dziennikarzami metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz przyznał, że już kilka miesięcy temu apelował do władz o ogłoszenie amnestii dla więźniów z tej okazji. W jego opinii w naszym kraju powszechnej amnestii nie było już od bardzo dawna, a Rok Miłosierdzia jest idealnym na to momentem.

 

 

W niedzielę papież Franciszek, podczas mszy odprawionej Watykanie dla tysiąca więźniów, zaapelował do władz krajów o poprawę warunków w więzieniach i o rozważenie możliwości aktu łaski wobec tych więźniów, którzy spełniają wymagane warunki. Przekonywał on: - W sposób szczególny poddaję pod rozwagę kompetentnym władzom cywilnym możliwość dokonania, w tym Roku Świętym Miłosierdzia, aktu łaski wobec tych więźniów, których uzna się za odpowiednich do tego, by mogli skorzystać z takiego środka.

Do słów tych nawiązał kard. Dziwisz, który przyznał, że rozmawiał o tym z władzami. Zapytany o szczegóły takiej amnestii przyznał, że odpowiedzialność dotycząca ustalenia zasad takiego aktu łaski spoczywa na rządzących. Jak argumentował: - Zasady i ustalenie, komu taka amnestia by służyła, to już jest sprawa ministerstwa sprawiedliwości i władz, niemniej Rok Miłosierdzia, pamiątka chrztu Polski, Światowe Dni Młodzieży, obecność papieża - to wszystko wskazuje na to, by o tych ludziach uciemiężonych w więzieniu pamiętać, wspomnieć i może pomóc, zwłaszcza tym, którzy mogliby wcześniej wyjść, ponieważ kara się im kończy. Nie chcę przesądzać, ale uważam, że w Polsce takie warunki są po temu, żeby zrobić amnestię.

Warto pamiętać, że Rok Miłosierdzia potrwa do 20 listopada 2016 r.

Zobacz także: Dla posła Nowoczesnej Wałęsa jest ŚWIĘTY
Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: