WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Kardynał Nycz o EKSHUMACJACH ofiar smoleńskich: Jestem po stronie rodzin

Kardynał Nycz o EKSHUMACJACH ofiar smoleńskich: Jestem po stronie rodzin

25.10.2016, godz. 11:50
Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski
Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski foto: SE/EAST NEWS

Wciąż głośno jest o sprawie ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Ma do niej dojść po ponad 6 latach od katastrofy prezydenckiego samolotu. Rodziny ofiar już dostają zawiadomienia o planowanych ekshumacjach. Część z nich chce badań zmarłych, bo nie wierzy w dotychczasowe ustalenia i raporty z ekshumacji przeprowadzonych w Rosji. Inne rodziny są zdecydowanie przeciwne przeprowadzeniu ekshumacji i proszą o wsparcie duchowieństwo. Kard. Kazimierz Nycz na antenie RMF FM powiedział, co sądzi o sprawie ekshumacji.

W weekend 200 osób, których bliscy zginęli w katastrofie smoleńskiej wystosowali list, w który ostro sprzeciwili się ekshumacjom ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Jak napisali nie chcą na nowo przeżywać bólu po stracie najbliższych: - Po sześciu latach od tych strasznych dni stajemy samotni i bezradni wobec bezwzględnego i okrutnego aktu: nasi Bliscy mają być wyciągnięci z grobów, wbrew uświęconemu tabu, aby nie zakłócać spokoju zmarłym, pochowanym z najwyższą czcią - czytamy w liście. List kończą słowa skierowane do duchownych, którzy zdaniem rodzin ofiar mogą pomóc w sprawie: - Apelujemy do hierarchów Kościołów, których kapłani odprowadzali naszych Ukochanych na cmentarze: brońcie Ich grobów przed zbezczeszczeniem! Apelujemy do ludzi władzy: nie pozwólcie, aby dokonał się ten akt, któremu sprzeciwiają się nasze serca! Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o pomoc!

Na razie jedynym duchownym, który wypowiedział się w sprawie jest kard. Kazimierz Nycz. Goszczący w porannym programie RMF FM kardynał przyznał, że osobiście uważa, iż rozumie rodziny sprzeciwiające się ekshumacjom: - Duchowo i empatycznie jestem absolutnie po stronie rodzin, które mają pytania, wątpliwości, jest im przykro, że będą musieć traumę sprzed 6 lat przeżywać w pewnym sensie raz jeszcze. Rozumiem ich - powiedział kardynał. Podkreślił też, że nie wypowiada się w imieniu episkopatu, a po drugie nie spodziewa się, by taką oficjalną odpowiedź KEP wydała: - Natomiast nie spodziewałbym się oficjalnej wypowiedzi Kościoła, ponieważ nigdy nie wypowiadaliśmy się, komentując działania prokuratury - mimo że niektórzy tak robią - i pewnie nie będziemy tego robić. Jednocześnie przyznał, że społeczeństwu należą się konkretne wyjaśnienia po co potrzebna jest ekshumacja i dlaczego musi zostać przeprowadzona, co nowego wniesie do sprawy katastrofy smoleńskiej i co może zmienić.

Sprawdź: Rodziny smoleńskie NIE CHCĄ ekshumacji: "Okrutny akt"

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: