WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Kary finansowe dla posłów za złe zachowania?

Kary finansowe dla posłów za złe zachowania?

25.08.2016, godz. 14:27
PiS Piotr Pyzik
PiS Piotr Pyzik foto: EAST NEWS

Czwartkowa "Rzeczpospolita" informuje, że we wrześniu sejmowa Komisja Etyki zajmie się incydentem, do którego doszło w lipcu w Sejmie, gdy poseł PiS Piotr Pyzik wykonał wulgarny gest. Niektórzy posłowie mają nadzieję, że ta sprawa przyczyni się do zaostrzenia kar dla parlamentarzystów dopuszczających się tego typu niegodnych zachowań. Pojawił się już też pomysł jak zaostrzyć kary.

 

Do tej pory za niegodne posła zachowania kary były niewielkie. Najwyższą karą jest nagana, która nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami, poseł może zostać też upomniany. Co więcej, wielu oskarżonych nawet nie przychodzi na posiedzenie Komisji Etyki i zostaje skazanych "zaocznie".

W związku z tym Komisja Etyki Poselskiej chce zmian w Regulaminie Sejmu. Pojawił się m.in. pomysł zastąpienia nagan karami finansowymi. Zwolenniczką zmian jest szefowa komisji posłanka PO, Izabela Mrzygłocka. Nie wiadomo jednak, czy propozycja zmian zostanie przyjęte.

Jak ocenił dla gazety dr Tomasz Słupik, politolog Uniwersytetu Śląskiego: - Sejm stał się dla wielu miejscem widowiska, spektaklu, a nie tym, do czego został powołany. Szokuje brak hamulców, "oburzenie" jest rytualne, takie zachowania są bez konsekwencji, bo i presja społeczna jest słaba.

Zobacz także: Nietypowy protest młodych ludowców- Jurgiel dostał dzwonek i KOTLETA SCHABOWEGO


Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: