WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka AWANTURA pod pałacem w trakcie przemówienia Jarosława Kaczyńskiego. Policja wkracza do akcji. Rocznica katastrofy smoleńskiej. RELACJA NA ŻYWO

AWANTURA pod pałacem w trakcie przemówienia Jarosława Kaczyńskiego. Policja wkracza do akcji. Rocznica katastrofy smoleńskiej. RELACJA NA ŻYWO

10.04.2017, godz. 18:53
Apel Pamięci przed Pałacem Prezydenckim
Jarosław Kaczyński foto: Tomasz Radzik/Super Express

Mija 7 lat od katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga prezydenckiego Tu-154 M, w sumie 96 osób. To 10 kwietnia 2010 roku delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele leciała na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej, ale nie doleciała. Samolot rozbił się na lotnisku Siewiernyj. Dziś z okazji 7. rocznicy katastrofy ofiary są wspominane w całej Polsce, zaś główne obchody rocznicy odbędą się w Warszawie. Swoje wystąpienie miał już prezydent Andrzej Duda. Odbyło się również odsłonięcie pamiątkowego popiersia Lecha Kaczyńskiego.

Dziś mija 7 lat od katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Z tej okazji w Warszawie odbywają się główne uroczystości rocznicowe. Obchody rozpoczną się rano na cmentarzu Powązki Wojskowe, gdzie stoi pomnik upamiętniający ofiary katastrofy, a także pochowana jest część z ofiar. Rano odprawiona zostanie także msza święta w intencji zmarłych tragicznie 96 ofiar, a po niej uroczystości przeniosą się przed Pałac Prezydencki, gdzie potrwają do późnych godzin wieczornych. Poniżej RELACJA NA ŻYWO z 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

21:30 Spotkanie kończy się odśpiewaniem "Boże coś Polskę".

 

21:20 Przemawia ojciec Zdzisław Tokarczyk. Rozpoczyna modlitwą Ojcze Nasz, jednak zagłusza ją mężczyzna krzyczący przez megafon. Oburzony tłum go ucisza.

21:10 Z jednej strony słychać okrzyki Polaków popierających Jarosława Kaczyńskiego "Jarosław", z drugiej tych niezadowolonych, którzy wołają przez megafon "pójdziesz siedzieć kłamco".

21:00 - Z całą pewnością to, co spotyka nas od kilka umiesiecy wynika z tego, że prawda jest coraz bliżej. To jest wielki strach przed prawdą. Z całą pewnością na pokładzie był wybuch. Tu pod pałacem padły bardzo ważne słowa ze słów pana Prezydenta - mówił Jarosław Kaczyński. Wystąpienie znowu przerywają obywatele przeciwni PiS krzycząc "kłamca".

20:50 Jarosław Kaczyński rozpoczął przemówienie pod Pałacem Prezydenckim. Przerywa mu jednak tłum, który krzyczy KŁAMCA. Trwa zamieszka pod pałacem. Do akcji wkroczyła policja.

20:40 Przeczytajcie wypowiedź profesora Antoniego Dudka specjalnie dla Super Expressu ---> Prof. Antoni Dudek komentuje: Smoleńsk będzie budził emocje przez lata

19:40 Trwa msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

18.40 O godzinie 22.30 odbędzie się wideo-czat z członkami podkomisji smoleńskiej. Będzie go można zobaczyć na stronie Niezależna.pl.

18.20 Zdjęcia z uroczystości:

18.00 Przed garnizonem w Warszawie odsłonięto popiersie Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości wziął udział m.in. Antoni Macierewicz, który powiedział: "To oczywiście powinno być miejsce dla pomnika nieporównanie bardziej okazałego. I tak kiedyś będzie. Dzisiaj to popiersie jest zaledwie symbolem".

17.40 Zakończyła się uroczystość przed Pałacem Prezydenckim.

17.20 Zdaniem prezydenta, na Krakowskim Przedmieściu powinny stanąć dwa pomniki: Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.

17.15 Trwa przemówienie Andrzeja Dudy:

16.55 Za kilka chwil przed Pałacem Prezydenckim będzie przemawiał Andrzej Duda. Na miejscu są m.in. Jarosław Kaczyński, Beata Szydło oraz Marta Kaczyńska z córkami.

 

16.50 W uroczystościach upamiętniających tragedię wziął udział Komendant Główny Policji.

 

16.35 Podczas posiedzenia podkomisji ds. wyjaśnienia katastrofy pod Smoleńskiem poznaliśmy ustalenia naukowców. - W wyniku eksperymentów możemy powiedzieć, że najbardziej prawdopodobną przyczyną eksplozji był ładunek termobaryczny - wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez zespół.

 

- w jego wyniku znaleziono szereg analogii do katastrofy Tu-154M. W obu przypadkach wybuchu był głuchy dźwięk, a błysk i ogień były krótkotrwałe. Nie stwierdzono przy tym dymu, a osmalenie kadłuba było niewielkie. Fala wybuchu wepchnęła grodzie zarówno do przodu, jak i do tyłu naraz. Dużym częściom samolotu masowo towarzyszyły małe odłamki. Podłużnice i wręgi zostały podobnie rozerwane. Blacha została jednakowo pofalowana, a nity wyrwane i wystrzelone na zewnątrz.

16.30 O godzinie 17.30 Antoni Macierewicz ma odsłonić popiersie Lecha Kaczyńskiego.

Więcej tutaj: Popiersie Lecha Kaczyńskiego przed siedzibą garnizonu. Pierwsze zdjęcia [GALERIA]

16.00 Na Krakowskim Przedmieściu gromadzą się również aktywiści z ruchu Obywatele dla Rzeczpospolitej.

 

15.20 O 16.30 przed Pałacem Prezydenckim ma przemawiać Andrzej Duda.

14.47 Premier Beata Szydło mówi w czasie wystąpienia w KPRM: - Wspominamy, ale też upominamy się o prawdę. Jesteśmy winni, by w Warszawie stanął pomnik śp. Lecha Kaczyńskiego.

14.38 Jarosław Kaczyński o lepszej części narodu i eksplozji zła w czasie obchodów w KPRM: - Z jednej strony wielki ból, ale mieliśmy też eksplozję nienawiści; do dziś te dwie siły ze sobą walczą.

13.57 Monika Olejnik napisała kilka słów o katastrofie smoleńskiej i przypomniała zdjęcie z Marią Kaczyńską:

13.25 Na cmentarzu powązkowskim pojawił się też prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Dudą. W zeszłym roku pierwszej damy nie było na smoleńskich uroczystościach.

13.18 Katastrofa smoleńska wstrząsnęła Polską, ale nie tylko. Żałobę na znak solidarności z Polską ogłosiło wtedy 23 kraje: Brazylia, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Czarnogóra, Estonia, Gruzja, Hiszpania, Kanada, Litwa, Łotwa, Macedonia, Malediwy, Mołdawia, Niemcy, Republika Zielonego Przylądka, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Turcja, Ukraina, Węgry.

12.28 Córka Zbigniewa Wassermanna, posłanka Małgorzata Wassermann wspomniała, że ojciec poleciał samolotem Tu-154M, bo zwolniło się dla niego miejsce jarosława Kaczyńskiego: - Jak pojawiła się propozycja, ze jest miejsce w samolocie dla niego konkretnie – to było miejsce Jarosława Kaczyńskiego, który zaproponował je konkretnie tacie – to tata się bardzo ucieszył.

12.05 Prezes Kaczyński składa kwiaty przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach:

11.45 Leszek Miller wspomina Jerzego Szmajdzińskiego: - Szmajdziński zginął przez ludzi, którzy chcieli wylądować w warunkach uniemożliwiających osiągnięcie tego celu.

11.37 Takie zdjęcie krąży dziś po sieci:

10.55 Bronisław Komorowski tak wspominał w radio ZET czas po katastrofie smoleńskiej: -  Koncentrowałem się na stabilizacji państwa. A mimo to stałem się obiektem ataków, nieprawdopodobnych ataków od samego początku, od samego początku także w żałobie, która koncentrowała się pod Pałacem prezydenckim też się przełamywało to, czy to będzie wspólnotowe, czy będzie osobne. Każda próba wspólnotowego przeżycia tego dramatu spotykała się z natychmiastową odprawą ze strony konkurencji.

10.45 Przyjaciółka Marii Kaczyńskiej wspomina w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim": - Ja już zresztą nie płaczę, bo wszystkie łzy wypłakałam siedem lat temu. Ale codziennie o nich myślę. Każdy poranek zaczynam od kawy w kubku, który dostałam od Marylki. I myślę o tym, jak oni chętnie by do mnie przyjeżdżali. Oboje uwielbiali się gościć w takich skromnych domkach za lasem, jak mój. Byliby zachwyceni. Nie mogę jednak zakończyć tej żałoby.

10.30 Oto kilka zdjęć z awantury przed Pałacem, chwilę po zakończeniu Apelu Pamięci, w którym udział brali politycy PiS. Zdaniem zebranych kobieta w szarym płaszczu to prowokatorka:

10.23 O ofiarach tragedii w Smoleńsku pamięta dziś też Nowoczesna:

10.17 Prezydent Duda w krypcie wawelskiej:

10.05 Na Powązkach pojawiła się też wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

9.37 Prezydent: - To dzień głębokiej refleksji, wspomnienia. (...) Bardzo mi brakuje, pana prezydenta, jego małżonki.

9.10 Awantura przez Pałacem! Wśród zgromadzonych pojawiła się osoba, która zdaniem zebranym jest prowokatorką: - Wszystkich wyzywała, ubliżała każdemu - mówi jedna z kobiet. - Do Ziobry zaczęła wyzywać brzydkimi słowami, nie dają się do cytowania, a co najważniejsze była u komunii - relacjonują zebrani. Kobieta została wyprowadzona z tłumy, gdy ją prowadzono zaczęła krzyczeć do jednej ze starszych kobiet: - Spier***!

9.07 SLD wspomina zmarłych polityków:

9.00 Tymczasem w Internecie pojawił się wulgarny mem:

8.52 Apel pamięci:

8.45 Roman Giertych wspomina ofiary katastrofy z 10 kwietnia: - Dzisiaj na Waszych grobach przyjaciele znów odbędzie się chocholi taniec. A Wy spoczywajcie w pokoju.

8.35 Tomasz Lis na Twitterze o Smoleńsku: - W rocznicę śmierci, zgodnie z polską tradycją, Macierewicz i spółka organizują na grobach danse macabre. Wszystko z szacunku dla ofiar.

8.29 Kaczyńska wraz z córkami i prezydentem na Wawelu:

8.26 Bronisław Komorowski na antenie radia ZET: - Kontrdemonstracje, Wawel? Tyle było nienawiści, że trudno się dziwić, że dziś jest taka reakcja

8.22 Małgorzata Wypych, wdowa po Pawle Wypychu, sekretarzu stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w rozmowie z RMF FM: -  Na pewno były wybuchy na pokładzie.

8.15 W rozmowie z "Super Expressem" córka Tomasza Merty, Agnieszka, wspomina tatę: - Bardzo płakałam po stracie taty. Byłam wtedy mocno zagubiona, ogromnie przeżywałam obecność katastrofy smoleńskiej w mediach. Nie mogłam się otrząsnąć z myśli, że taty już nie ma i nie będzie go w moim życiu, podczas mojego dorastania.

8.10 W Warszawie zaczęła się msza w intencji ofiar. O dusze zmarłych modli się prezes Jarosław Kaczyński z politykiami PiS:

8.00 Na Wawelu przed grobem rodziców kwiaty złoży córka prezydenckiej pary Marta Kaczyńska. Towarzyszy jej prezydent Andrzej Duda.

7.53 Pamięć ofiar uczcił MON z ministrem Macierewiczem na czele:

7.47 Marszałkowie Sejmu i Senatu złożyli przed pamiątkową tablicą poświęconą ofiary wieńce:

7.45 Marszałek Marek Kuchciński na Twitterze o rocznicy Smoleńska: - Dziś dzień szczególny, dla wielu niezwykle smutny... Wspominamy przyjaciół i współpracowników. Zamiast złych emocji proszę o modlitwę

7.40 Tak od rana wygląda Krakowskie Przedmieście:

7.30 Już od rana w TVP Info temat katastrofy smoleńskiej, a jako gość wystąpił Wacław Berczyński - przewodniczący podkomisji ds. badania katastrofy smoleńskiej. Na antenie TVP Berczyński powiedział:  - Brzoza nie miała żadnego wpływu na katastrofę. Komisja Millera nie wykonała badań ani eksperymentów. Oni przepisali raport Rosjan. Wykluczamy hipotezę, że samolot musiał się rozbić, bo stracił kawałek skrzydła

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: