WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Katastrofa smoleńska. Będą szukać trotylu w szczątkach ofiar

Katastrofa smoleńska. Będą szukać trotylu w szczątkach ofiar

22.10.2016, godz. 05:00
katastrofa Smoleńsk
katastrofa Smoleńsk foto: AP

Ekshumują ciała ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154, aby sprawdzić, czy podczas lotu nastąpił wybuch! Żandarmeria wojskowa przekazała rodzinom tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem osób kilkustronicowe pisma od prokuratury. Z dokumentów wynika, że śledczy chcą ustalić prawdopodobieństwo m.in. "eksplozji materiałów wybuchowych" na pokładzie samolotu.

Ekshumacja szczątków ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. ma pomóc śledczym w odpowiedzi na pytanie o przyczyny śmierci Lecha (?61 l.) i Marii Kaczyńskich (?68 l.) oraz wszystkich osób na pokładzie. "Prokuratorzy Zespołu Śledczego nr 1 Prokuratury Krajowej zmuszeni są podjąć w tym zakresie czynności, które (.) pozwolą (...) stwierdzić, czy na pokładzie samolotu doszło do eksplozji materiałów wybuchowych, łatwopalnych lub innego gwałtownego wyzwolenia energii. Zdarzenie takie, jeśli zaistniało, niewątpliwie oddziaływałoby bezpośrednio na pasażerów samolotu, a co za tym idzie, mogło pozostawić ślady na ich zwłokach" - czytamy w piśmie rozsyłanym do rodzin, do którego dotarł portal Gazeta.pl. Jaki jest powód ekshumacji? "Powzięto istotne wątpliwości co do działań strony rosyjskiej". "Niezwłocznie po identyfikacji zwłok były one zamykane w metalowych trumnach, a następnie sukcesywnie transportowane do Polski, gdzie bez wykonywania jakichkolwiek innych czynności procesowych poddawano je pochówkowi" - czytamy w przesłanych dokumentach. Z nieoficjalnych informacji wynika, że badaniem szczątków zajmie się 14-osobowy, międzynarodowy zespół biegłych. Ciała ofiar mogą znajdować się w ich dyspozycji nawet przez 4 miesiące.

Czytaj: NOCNA narada Tusk - Putin w Smoleńsku. WSTRZĄSAJĄCE wideo

Nie są jeszcze znane pierwsze terminy ekshumacji. Wiadomo, że decyzja prokuratury bardzo podzieliła rodziny smoleńskie. Część z nich nie zgadza się i zapowiada podjęcie kroków prawnych, inni są zdania, że ekshumacja jest konieczna dla dobra śledztwa. Prezes PiS Jarosław Kaczyński (67 l.) poinformował kilka dni temu, że ekshumacja ciała jego brata Lecha będzie jedną z pierwszych.

Źródło: UWAGA! TVN/x-news
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: