WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Kiedy kolejny "Czarny protest"? Pomysłodawczyni zdradza szczegóły!

Kiedy kolejny "Czarny protest"? Pomysłodawczyni zdradza szczegóły!

11.10.2016, godz. 14:45
CZARNY PROTEST W WARSZAWIE.
foto: Super Express

Masowe protesty kobiet przeciwko obywatelskiemu projektowi ustawy o zaostrzeniu prawa aborcyjnego przyniósły skutek, gdyż proponowana ustawa przepadła w Sejmie. Wszystkie one odbywały się pod hasłem "Czarnego protestu", którego hasło i motyw przewodni (czarny ubiór) wymyśliła działaczka partii Razem, Małgorzata Adamczyk. Wszyscy, którzy myśleli, że sukces ten kończy walkę o prawa kobiet byli w błędzie. Jak zdradziła w wywiadzie dla "Super Expressu" pomysłodawczyni: - Tego nie da się cofnąć!

Zapytana, czy "Czarny protest" można uznać za zakończony, działaczka Razem odpowiedziała: - "Czarny Protest" dzięki wielkiemu zaangażowaniu polskich kobiet szybko przekształcił się z hashtagu jednej sprawy w protest, który wyraża jasno: nie zgadzamy się na to, jak traktowane są kobiety w Polsce. Czarny Protest to pierwszy krok do tego, żebyśmy w Polsce przedyskutowali takie sprawy jak reprezentacja kobiet w życiu publicznym i w mediach, albo czy restrykcyjną ustawę antyaborcyjną z 1993 roku w ogóle można nazywać kompromisem. Chciałabym, żebyśmy zaczęli rozmawiać o tym, czy obowiązujące prawo należycie broni prawa kobiety do samostanowienia.

Adamczyk zaznaczyła, że jakiekolwiek zaostrzenie prawa aborcyjnego jest w opinii większości kobiet nie do przyjęcia. Jak zapowiedziała, w każdej takiej sytuacji władza musi się liczyć ze zdecydowaną reakcją. Jak mówiła: - Oczywiście, że każdy kolejny zamach na prawa kobiet wywoła sprzeciw! Nie tylko mój, ale nas wszystkich. Już wiemy, ile nas jest i że mamy siłę. Tego nie da się cofnąć.

Jak mocno argumentowała: - Polskim kobietom wypowiedziano wojnę. Gdyby nie masowy zryw kobiet, ten barbarzyński projekt mógłby zostać przepchnięty przez Sejm! Często prawa kobiet przedstawiane są jako temat zastępczy, mniej ważna kwestia, bo rzekomo światopoglądowa. Tylko, że dla milionów dziewczyn i kobiet w tym kraju to nie jest ani temat zastępczy, ani kwestia poglądów na świat - od tego prawa zależy ich zdrowie i życie.

Zobacz także: Autorka "Czarnego Protestu": Wypowiedziano nam WOJNĘ

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: