WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Kim jest legenda "Solidarności", Józef Pinior?

Kim jest legenda "Solidarności", Józef Pinior?

29.11.2016, godz. 10:13
Józef Pinior
foto: Super Express

We wtorkowy poranek media obiegła informacja o zatrzymaniu przez wrocławskich funkcjonariuszy CBA Józefa Piniora. Był europoseł Socjaldemokracji Polskiej i senator PO jest jedną z największych legend "Solidarności". Jego postać była jednym z bohaterów głośnego filmu Waldemara Krzystka "80 milionów".

Józef Pinior urodził się 9 marca 1955 roku w Rybniku. Jest polskim politykiem i nauczycielem akademickim. Ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim w 1978 r. Po studiach pracował jako tłumacz w Wydziale Operacji Zagranicznych oddziału NBP we Wrocławiu. W 1989 roku został pracownikiem naukowym na UWr, zaś od 1994 roku prowadzi zajęcia ze studentami na dwóch wrocławskich uczelniach.

To on, wespół z m.in. Władysławem Frasyniukiem organizował w 1980 r. dolnośląskie struktury "Solidarności". Był członkiem zarządu regionu NSZZ „S” i jej rzecznikiem finansowym. Tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego podjął z konta związku 80 mln zł, dzięki czemu nie zostały one zajęte przez władze komunistyczne. Fundusze te zostały zdeponowane u metropolity wrocławskiego Henryka Gulbinowicza i w następnych latach posłużyły do organizacji podziemnych struktur „Solidarności”. Wydarzenie to zostało uwiecznione w filmie "80 milionów" z 2011 roku (gdzie w jego postać  wcielił się aktor Krzysztof Czeczot). Po tej akcji stał się poszukiwany listem gończym. Został aresztowany 23 kwietnia 1983, w 1984 skazany na karę czterech lat pozbawienia wolności. Został jednak w tym samym roku zwolniony dzięki amnestii. Do upadku komunizmu był jednak jeszcze parokrotnie więziony.

ózef P. zasiadał w Senacie w latach 2011-2015 jako kandydat bezpartyjny wybrany z list PO. W ostatnich wyborach nie udało mu się uzyskać poparcia wyborców. Wcześniej, w latach 2004-2009 był posłem do Parlamentu Europejskiego. Trafił tam z list Socjaldemokracji Polskiej. Po przegranej w wyborach w 2015 roku zaangażował się we wspieranie Komitetu Obrony Demokracji.

Zobacz także: CBA zatrzymało legendę "Solidarności"!

 

Źródło: Super Express TV
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: