WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka KOLEJNE ekshumacje smoleńskie już w przyszłym tygodniu

KOLEJNE ekshumacje smoleńskie już w przyszłym tygodniu

17.11.2016, godz. 14:40
Wrak Tu-154M
Wrak Tu-154M foto: Super Express

Pierwsze z szeregu ekshumacji smoleńskich już się odbyły. Z grobowca wyjęto ciała Lecha i Marii Kaczyńskich, znane są też wstępne wyniki sekcji zwłok. Kiedy będą kolejne ekshumacje? Okazuje się, że zostały zaplanowane na przyszły tydzień. 22 i 24 listopada mają zostać ekshumowane szczątki Tomasza Merty i Stefana Melaka.

Pierwsze ekshumacje już za nami. Eksperci zbadali szczątki pary prezydenckiej, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem. Już w piątek odbędzie się ponowny pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. A na przyszły tydzień zaplanowane są kolejne ekshumacje smoleńskie. Jak podaje RMF FM we wtorek 22 listopada i w czwartek 24 listopada ekshumowani mają być Stefan Melak i Tomasz Merta. To ofiary katastrofy smoleńskiej, których rodziny nie sprzeciwiały się decyzji prokuratury o ekshumacjach. Brat Stefana Melaka, który zajmował się upamiętnieniem ofiar zbrodni katyńskiej, mówił nie tak dawno temu: - Prokuratura i komisja mają obowiązek wykonać wszystkie czynności, których nie zrobili 6,5 roku temu śledczy, badający przyczyny katastrofy smoleńskiej. Podobnie do sprawy ekshumacji smoleńskich podchodzi wdowa po Tomaszu Mercie, podsekretarza stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego, Magdalena Merta: - Chcę wiedzieć, czy w rodzinnym grobie pochowałam męża, czy sprofanowano jego zwłoki, tak jak wiemy, że sprofanowano zwłoki innych ofiar - powiedziała niedawno w "Super Expressie".

Szczątki Merty i Melaka mają zostać poddane tomografii komputerowej, sekcji zwłok. Pobrane mają zostać próbki do badań histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych, podało radio.

Sprawdź: Sekcja zwłok Marii Kaczyńskiej - są wyniki

Źródło: TVN24/x-news
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: