WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polityka Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski

Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski

29.07.2017, godz. 14:04
Unia Europejska Flaga Unii
foto: EAST NEWS

Komisja Europejska poinformowała o wszczęciu postępowania wobec Polski o naruszenie unijnych przepisów w następstwie publikacji wczoraj w polskim Dzienniku Ustaw ustawy o ustroju sądów powszechnych. Co to oznacza?

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, przesyłając wezwanie do usunięcia uchybienia w następstwie opublikowania w Dzienniku Ustaw w piątek 28 lipca br. ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Władze polskie mają miesiąc na odpowiedź na wezwanie do usunięcia uchybienia - przekazała Komisja w wydanym komunikacie.

Komunikat Komisji Europejskiej został przekazany dzień po tym, jak do Dziennika Ustaw trafiła nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Jak poinformowała KE, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans w piątek przesłał pismo do ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, "ponownie zapraszając jego oraz ministra sprawiedliwości (Zbigniewa Ziobrę) na spotkanie w Brukseli w dogodnym dla nich terminie, aby powrócić do dialogu". W kontekście dialogu na temat praworządności zaznaczył, że "Komisja nadal wyciąga rękę do władz polskich w nadziei na konstruktywny dialog". Polski rząd ma miesiąc na odpowiedź.

Komisja Europejska wszczyna postępowanie wobec Polski - jakie ma zastrzeżenia?

Jedno z nich dotyczy uprawnienia ministra sprawiedliwości do przedłużania kadencji sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, a także odwoływania i powoływania prezesów sądów. Według KE narusza to niezależność polskich sądów. Kolejne zastrzeżenie dotyczy dyskryminacji ze względu na płeć. W ustawie jest zapis, że sędziowie w stan spoczynku przechodzą w wieku 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). To sprzeczne z art. 157 traktatu o funkcjonowaniu UE, a także dyrektywą dotyczącą równości płci.

Barbara Piwnik: Reforma spowolni działania sądów

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: