WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Wiadomości ze świata polityki

Wiadomości ze świata polityki

27.07.2017, godz. 02:00
Sejm, sala, obrady
foto: SE/EAST NEWS

Wiadomości ze świata polityki w skrócie.

Kościół broni głowy państwa

Wśród głosów popierających weto prezydenta niespodziewanie znalazło się stanowisko Kościoła. Specjalny list z poparciem wysłał do Andrzeja Dudy (45 l.) przewodniczący Konfederacji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki (68 l.). Podziękował w nim prezydentowi za zajętą postawę.

Hierarcha Kościoła podkreślił, że istnieje prawo, a nawet obowiązek reformy systemu sądownictwa w Polsce. Jednocześnie opowiedział się jednak za równowagą między trzema władzami: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Jego zdaniem, trzeba mieć na uwadze to, co powiedział na ten temat papież Jan Paweł II (+85 l.). - Równowaga między tymi trzema władzami, z których każda ma określone kompetencje i zakres odpowiedzialności - tak, że jedna nie góruje nigdy nad drugą - jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania demokracji - przypomniał arcybiskup Gądecki. Zaznaczył też, że konstytucje nowoczesnych państw "zazwyczaj gwarantują tej ostatniej władzy niezbędną niezależność w ramach systemu prawnego".

Ojciec prezydenta dumny z syna

Prezydent Andrzej Duda (45 l.) może w każdej sytuacji liczyć na ojca ! Także teraz. - Mam w tej kwestii pełne zaufanie do syna i jestem z niego dumny - mówi nam prof. Jan Tadeusz Duda (68 l.). Nie wiadomo, czy prezydent Andrzej Duda spodziewał się tak ostrych ataków ze strony polityków PiS i niektórych prawicowych publicystów, krytykujących go za weto wobec ustaw o SN i KRS. Ale jest jeden człowiek, który zawsze będzie stał murem za głową państwa. To jego ojciec Jan T. Duda. - Jestem dumny z tego, że syn wziął na siebie tak ciężki obowiązek, chcąc doprowadzić reformę sądownictwa do końca. Chodzi o to, żeby to była reforma, która ma ręce i nogi, musi być ona dopracowana, musi spełniać wszystkie standardy ustawy. A ta, którą mój syn zawetował, miała błędy. I dobrze zrobił, że zawetował. Mam nadzieję, że bardzo szybko ta sprawa zostanie załatwiona. Chodzi o to, by jakość tej ustawy była lepsza. Kibicuję synowi, żeby udźwignął ten ciężar - mówi nam ojciec prezydenta.

Zobacz także: Wojna Kaczyńskiego z Dudą. Prezes PiS rozwścieczony wetem prezydenta?

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: