WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka KOŚCIÓŁ przeciwny ekshumacji ofiary katastrofy smoleńskiej!

KOŚCIÓŁ przeciwny ekshumacji ofiary katastrofy smoleńskiej!

15.09.2016, godz. 11:15
Cerkiew
foto: Archiwum

W ostatnich dniach głośnym stała się sprawa ewentualnych ekshumacji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Niektóre rodziny zmarłych wyrażają jednak sprzeciw wobec tego pomysłu. Prokuraturze Krajowej pojawił się jednak poważny oportunista, ponieważ kategoryczny sprzeciw wobec jej planów wyraziła Cerkiew prawosławna w Polsce. Uznała ona, że ekshumacja ciała abp. Mirona Chodakowskiego "byłaby zbezczeszczeniem zwłok".

 

Ks. Jerzy Doroszkiewicz, sekretarz kancelarii kurii metropolitalnej Cerkwi prawosławnej w Polsce, w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej", wyraził stanowczy sprzeciw wobec planów prokuratury. Jak mówił: - Uważamy, że to byłoby zbezczeszczenie zwłok. Zastrzegł jednak, że metropolita Sawa nie otrzymał dotąd oficjalnej  informacji o ekshumacji abp. Mirona.


Arcybiskup Miron Chodakowski został pochowany 19 kwietnia 2010 r. - zgodnie z jego życzeniem - w krypcie głównej cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny znajdującej się na terenie prawosławnego monasteru męskiego w Supraślu pod Białymstokiem. Ciało duchownego zidentyfikowali 13 kwietnia 2010 r. w Moskwie kapłani prawosławnego ordynariatu Wojska Polskiego - ks. Michał Dudicz i ks. Aleksy Andrejuk.

Prokurator Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej, stwierdziła w rozmowie z polsatnews.pl, że nie może odnieść się do wypowiedzi ks. Jerzy Doroszkiewicz. Jak stwierdzila: - Informujemy jedynie o faktach. Zapewniła, że jeśli tylko pojawią się nowe fakty, to na pewno zostanie zorganizowana konferencja prasowa, na której zastępca prokuratora generalnego, prokurator Marek Pasionek, który jest szefem specjalnego zespołu śledczych z PK ds. katastrofy smoleńskiej - przekaże te informacje.

Zobacz także: Powstała oda do Kaczyńskiego! Porównany jest do... Chrobrego

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: