WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA
Se.pl wiadomości polityka Kownacki donosi do prokuratury za list do... Watykanu!

Kownacki donosi do prokuratury za list do... Watykanu!

14.10.2016, godz. 11:49
Bartosz Kownacki
foto: EAST NEWS

Zeszłoroczne kazanie ks. Romana Kneblewskiego w jednej z bydgoskich parafii, w którym straszył „inwazją islamistów” i mówił, że gdy wpuścimy ich do Polski, to „będą podrzynać gardła i gwałcić kobiety”, wywołało duże poruszenie. Jak donosi "Gazeta Pomorska" sprawą zainteresował się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Przetłumaczyli oni treść kazania i wysłali je do Watykanu, wskazując w nim nawoływanie do nienawiści religijnej. Krok ten nie spodobał się wiceszowi MON, który złożył na ośrodek zawiadomienie do prokuratury.Jak napisał ośrodek na swoim FB: - Dzisiaj w godzinach porannych warszawska policja rozpoczęła przesłuchania członków Stowarzyszenia Trzyrzecze w ramach którego działa nasz Ośrodek. Od dwóch godzin na jednym z warszawskich komisariatów przesłuchiwany jest dyrektor ośrodka, Rafał Gaweł. Policja twierdzi że działa na polecenie Prokuratury Bydgoszcz Północ która z kolei działa na podstawie zawiadomienia złożonego przez wysoko postawionego funkcjonariusza PIS pracującego w Ministerstwie Obrony Narodowej. Śledztwo dotyczy listu jaki nasz ośrodek postanowił wysłać do Papieża Franciszka. Chodziło o przesłanie tłumaczeń kazań księdza Kneblewskiego w których publicznie nawoływał on do nienawiści wobec osób innych wyznań. Przyznawał się też w nich do uczestnictwa w demonstracjach antyimigranckich w których maszerował z faszyzującymi aktywistami z ONR. Najwyraźniej pomysł korespondowania z Papieżem nie spodobał się urzędnikom PIS. Nie wiemy co dokładnie znalazło się w zawiadomieniu. Policja nie wyklucza kolejnych przesłuchań w tej sprawie. Witamy w Polsce w roku 2016 w której grożą represje za napisanie listu do Watykanu.

Dyrektor ośrodka, Rafał Gaweł wspominał gazecie swoje przesłuchanie: - Usłyszałem, że chodzi o doniesienie, jakie trafiło do prokuratury Bydgoszcz-Północ. Przesłuchanie trwało 2 godziny, towarzyszyło mu czworo policjantów. Atmosfera była bardzo napięta. Pytano mnie m. in. o to, kto wpadł na pomysł tłumaczenia kazania, ile osób pracuje w ośrodku, kto przekazuje donacje na ośrodek, jak są wysokie, kto może zostać członkiem naszego stowarzyszenia, w ramach którego działa ośrodek i jakie powinien mieć poglądy. Poproszono mnie też o adresy księgowych i zapowiedziano kolejne przesłuchania. Moim zdaniem to jawna próba zamknięcia nam ust.

Jak się okazuje, donos do prokuratury złożył będący ostatnio na świeczniku ("afera widelcowa") bydgoski poseł PiS i wiceszef MON, Bartosz Kownacki. Nie zdecydował się on skomentować sprawy, jednak bydgoska prokuratura przyznała, że według niego ośrodek zorganizował nielegalną zbiórkę pieniędzy na tłumaczenie kazania, co w polskim prawie jest wykroczeniem.

Zobacz także: Posłanka PiS o Halloween: Kryje w sobie okultystyczne znaki

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: