WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Kurski szykuje BAT na widzów

Kurski szykuje BAT na widzów

12.09.2016, godz. 09:40
Jacek Kurski
foto: Super Express

Do tej pory abonament radiowo-telewizyjny płacili ci, którzy posiadali telewizor i radio. To na posiadaczach odbiorników ciążył obowiązek opłaty abonamentu. Jednak część osób, zamiast uczcicwie płacić za oglądanie telewizji i słuchanie radia, udawała, że odbioroników nie ma. Ale niebawem może się to skończyć. Prezes TVP Jacek Kurski ujawnił, jakie zmiany czekają Polaków.

Nowością ma być to, że osoby, które telewizora czy radia nie mają, będą musiały to zgłosić. O nowym pomyśle poinformował w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" prezes TVP. A w opublikowanym w niedzielę wieczorem oświadczeniu Jacek Kurski wyjaśnił, że niewielki procent gospodarstw w Polsce nie ma telewizora, więc zgłoszenie tego nie będzie problemem. Kurski dodał też, że uczciwy obywatel zgłosi, że odbiornika nie ma, a Polacy przecież są uczciwi: - Według nowej koncepcji uczciwy obywatel, a taka jest zdecydowana większość Polaków, nie będzie musiał rejestrować odbiornika. Na tym polega wspomniana zasada „domniemania”. Dla Polaków w 97 proc. gospodarstw domowych to prawdziwe ułatwienie – przypomnę, że obecnie rejestracja jest obowiązkowa, a używanie odbiornika bez jego rejestracji powoduje konieczność zapłaty kary - przyznał Kurski.

Na stornie Centrum Informacji TVP można przeczytać wyjaśnienie dotyczące nowości ws. abonamentu. Rzecz jasna posiadanie lub nie posiadanie odbiornika będzie sprawdzane. Jeśli zgłoszenie braku telewizora okaże się kłamstwem, taka osoba poniesie karę -Ci, którzy nie posiadają odbiorników radiowo-telewizyjnych nie będą musieli płacić - wystarczy, że złożą odpowiednie oświadczenie. Oczywiście, będzie ono sprawdzone, jeśli zaś okaże się prawdziwe, nie poniosą żadnych opłat.

Kurski uważa, że dzięki nowym zasadom poboru opłat abonamentu RTV, że więcej osób zacznie płacić, a  to pomoże mediom publicznym: - Zakładając, że nowe przepisy uszczelnią system, licząc, że abonament wyniesie docelowo 12-15 złotych miesięcznie i zapłaci go blisko 14 mln gospodarstw, to dawałoby kwotę grubo przekraczającą 2 mld złotych do podziału dla jednostek polskiego radia i Telewizji Polskiej - ocenił prezes w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Kto ma chrapke na fotel prezesa TVP?

Warto zauważyć, że pomysł z abonamentem pojawił się na niewiele przed konkursem na nowego prezesa TVP. Do 15 września kandydaci na to stanowisko mogą się zgłaszać. Konkurs zostanie rozstrzygnięty przez Radę Mediów Narodowych do 15 października. Kto do tej pory zgłosi kandydaturę? Nie wiadomo, ale o tym, że chce startować mówił już Jacek Kurski, Mariusz Max Kolonko, Grzegorz Brauna. Start zaś potwierdziła dziennikarka Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Źródło: Paulina Koziejowska
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: