WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Leczenie bólu- bez możliwości wyboru na liście darmowych leków dla seniorów

Leczenie bólu- bez możliwości wyboru na liście darmowych leków dla seniorów

27.10.2016, godz. 02:00
leki
foto: SHUTTERSTOCK

Co czwarty Polak cierpi z powodu przewlekłego bólu, a ok. 1/3 z tej grupy odczuwa bardzo silne bóle. Wśród osób w wieku powyżej 65. roku życia odsetek cierpiących sięga już ponad 55 proc.!

- Na liście "S", darmowych leków dla seniorów, znalazł się tylko jeden niesterydowy lek przeciwzapalny, jedna cząsteczka przeciwbólowa - mówi dr Jarosław Woroń z Katedry Farmakologii UJ w Krakowie. - Przecież każda terapia wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta, nie można wszystkich leczyć jednym lekiem, a wychodzi na to, że jeden lek ma być na wszystkie bóle! Farmakologiczne leczenie bólu musi być oparte na indywidualizacji terapii. Jednemu pacjentowi ten lek może pomóc, ale innemu zaszkodzi, powodując skutki niepożądane, np. ze strony nerek. Poza tym problemem jest, że pacjenci 75 plus domagają się od swoich lekarzy leku z listy "S", czyli bezpłatnego, a taki jest tylko jeden.

- Lekarz powinien więc mieć możliwość wyboru leku?

- Dla dobra pacjenta jest to konieczne. Lekarzom należy dać szerszy wachlarz terapeutyczny, by umożliwić im świadomy wybór.

- Lista "S" ma być rozszerzana, m.in. o środki przeciwbólowe.

- Na to liczę. To zresztą obiecał podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz. Mam więc nadzieję, że ten wachlarz się pojawi.

Zobacz: Radziwiłł wprowadza podatek na leki?

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: