WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Ludzie polityki, którzy odeszli w 2016. Ich już nie ma [ZDJĘCIA]

Ludzie polityki, którzy odeszli w 2016. Ich już nie ma [ZDJĘCIA]

01.11.2016, godz. 12:35
ODESZLI_01 Artur Górski 1970-2016
foto:

Dziś obchodzimy święto Wszystkich Świętych, w czasie którego wspominamy tych, którzy już nie żyją. W tym roku pożegnaliśmy wielu ludzi związanych ze światem polityki. Kto zmarł w 2016?  Pożegnaliśmy m.in. posła Artura Górskiego, dziennikarkę Marię Czubaszek, byłego prezesa TVP Andrzeja Urbańskiego. Na co zmarli ludzie polityki, którzy odeszli?

Co roku w dniu Wszystkich Świętych i Dzień Zadusznych wszyscy wspominamy naszych bliskich zmarłych, krewnych, znajomych, kolegów. Myślimy o tym, jacy byli, przypominamy sobie związane z nimi sytuacje, historie, spotkania. Wzruszamy się patrząc na zdjęcia, na których są, a najbardziej lubimy te, które przedstawiają naszych bliskich sercu zmarłych, uśmiechniętych. W 2016 pożegnaliśmy wielu ludzi ze świata polityki, którzy odeszli. Niektórzy zmarli po długich, ciężkich chorobach, inni zmarli nagle. Kogo pożegnaliśmy w 2016?

W 2016 roku pożegnaliśmy:

Zyta Gilowska zmarła w nocy 4 kwietnia w wieku 66 lat. Była posłanką, znaną ekonomistką, była wicepremierem w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Gilowska od lat chorowała, zmagała się z chorobą serca.

Artur Górski - zmarł 1 kwietnia 2016 roku, miał 46 lat. Był posłem Prawa i Sprawiedliwości. Przez wiele miesięcy zmagał się z nowotworem, chorował na białaczkę. Niestety, walkę z chorobą przegrał. Tak żegnała go partyjna koleżanka Joanna Lichocka. - Zmarł Artur Górski.Mój dobry kolega jeszcze z liceum. Świetny polityk, fajny człowiek. Dzielnie walczył z ciężka choroba.Wieczny odpoczynek.

Norbert Małolepszy - zmarł 20 kwietnia w wieku lat. Był radnym PiS w Jastrzębiu-Zdroju. Pozostawił żonę i małego synka. Jego śmierć była tragiczna i owiana tajemnicą. Polityk został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu.

Marię Czubaszek - zmarła 12 maja w Warszawie, w wieku 76 lat. Była dziennikarką, felietonistką. Zmarła nagle z powodu serca. Po jej śmierci prezydent Andrzej Duda pożegnał ją w Internecie, na co spadła na niego fala krytyki: - Odeszła Pani Maria Czubaszek. W wielu sprawach mieliśmy różne poglądy i czasem mnie krytykowała. Czyniła to jednak z humorem i urokiem. Żal.

Andrzej Urbański - zmarł 20 maja, miał 62 lata. Był szefem kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a później prezesem Telewizji Polskiej. Urbański od kilku lat zmagał się z ciężką chorobą. Był chory na raka trzustki.

Janina Paradowska - dziennikarka "Polityki" zmarła nagle 29 czerwca mając 74 lata. Janina Paradowska przez lata była prowadzącą Poranku Radia TOK FM. Ostatni swój program prowadziła na kilka dni przed śmiercią. Jeszcze w dniu pojawienia się informacji o jej śmierci, pojawił się w tygodniku "Polityka" felieton jej autorstwa.

Małgorzata Bartyzel - zmarła 23 lipca w wieku 61 lat. W latach 70. była działaczką Solidarności. W 2005 została posłanką PiS. Była nią do 2007 roku. Później trafiła do Prawicy RP. Bartyzel zmarła po długiej chorobie. Śmiercią koleżanki był poruszony Marek Jurek. Pożegnał ją na Twitterze: - Gosia Bartyzel była wśród pierwszych, którzy w latach 70-tych publicznie podjęli walkę o niepodległość Polski. Niech odpoczywa w Pokoju!

kard. Franciszek Macharski - były kardynał krakowski zmarł 2 sierpnia, mając 89 lat. Od roku 1979 do 1994 był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski i również od wtedy do 2005 pełnił funkcję metropolity krakowskiego. W 2005 roku został arcybiskupem seniorem archidiecezji krakowskiej. 17 lutego 2014 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Anna Kurska - zmarła mając 87 lat 25 sierpnia . Kurska była matką Jacka Kurskiego, prezesa TVP, a także dziennikarza "Gazety Wyborczej" Jarosława Kurskiego. W latach PRL była aktywną działaczką Solidarności.  W 2001 została senatorem, w tym samym roku wstąpiła do PiS. W 2005 z ramienia PiS po raz drugi uzyskała mandat senatorski.

Warto przypomnieć też osoby, które odeszły jeszcze w 2015 roku, ale już po Wszystkich Świętych. 5 listopada zmarł generał Czesław Kiszczak, a 28 listopada poseł PO Tomasz Tomczykiewicz.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: