WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Macierewicz rozdaje 500+ na... karabin!

Macierewicz rozdaje 500+ na... karabin!

20.08.2016, godz. 07:00
Macierewicz rozdaje 500+ na karabin
foto:

Premier Beata Szydło (53 l.) zbiera nagrody za rządowy program 500 plus dla dzieci. Gorszy nie chce być minister obrony narodowej Antoni Macierewicz (68 l.). On też będzie rozdawał 500 zł, tyle że wojskowym. Na jesieni ruszy nabór ochotników do nowej formacji wojskowej - obrony terytorialnej.

Aby otrzymać od Ministerstwa Obrony Narodowej 500 zł, wystarczy być zdrowym obywatelem Polski, mieć skończone 19 lat i przejść pomyślnie kwalifikacje w Wojskowej Komisji Uzupełnień.

- Pierwszy cykl szkolenia będzie trwał cztery miesiące, później będzie przysięga, a następnie trzyletnie szkolenie. Po tym szkoleniu będą kolejne. W tym czasie żołnierze będą otrzymywać po 500 zł miesięcznie: 200 zł za szkolenia odbywające się raz w miesiącu w weekend, a 300 zł za bycie w gotowości - tłumaczy zasady dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik Antoniego Macierewicza ds. obrony terytorialnej. W trakcie takich kursów będą mieli zajęcia m.in. ze strzelania, topografii obiektów, taktyki, ochrony, szkolenie przeciwsaperskie.

Na czym ma polegać gotowość tych wojskowych? - Żołnierze będą musieli być w gotowości do obrony kraju oraz do działań antykryzysowych, jak będzie powódź, kiedy policja czy straż pożarna nie będą sobie mogły poradzić i będą prosić o pomoc. Cały czas muszą być w tzw. czuwaniu - tłumaczy pełnomocnik.

Obrona terytorialna to nowa, piąta w kraju formacja obronna, która składać się będzie z 17 brygad, a każda brygada ma liczyć od 1,5 do 2,5 tysiąca żołnierzy. - Nabór ruszy najprawdopodobniej w październiku lub listopadzie - kwituje Kwaśniak.

Zobacz: Kamiński "grubo popłynął": - Jestem jak żołnierz wyklęty

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: