WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polityka Macierewicz wyprowadzi swoje wojsko na ulicę

Macierewicz wyprowadzi swoje wojsko na ulicę

18.11.2016, godz. 05:00
Macierewicz wyprowadzi swoje wojsko na ulicę 1pub
Macierewicz wyprowadzi swoje wojsko na ulicę foto:

Burza wokół ustawy wprowadzającej Wojska Obrony Terytorialnej. Opozycja twierdzi, że będzie to prywatna formacja szefa MON Antoniego Macierewicza (68 l.), która mu posłuży do obrony rządów PiS przed protestami. - Te wojska są niezbędne. To opozycja, będąc u władzy, wystawiła nas na niebezpieczeństwo - broni się Macierewicz.

Nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej ruszył we wrześniu. Każdy z ochotników ma dostać po 500 zł miesięcznie. Do końca 2016 r. wojsko to ma liczyć 3 tysiące, za trzy lata już 53 tysiące. Obrona terytorialna to nowa, piąta w kraju formacja obronna. Składać się będzie z 17 brygad, po jednej w każdym województwie.

Podczas sejmowej debaty nad ustawą doszło do politycznej awantury. Według opozycji armia, na czele której stanie szef MON, będzie na każde zawołanie polityków PiS. - Czy prawdą jest, że tworzy pan armię polityczną, która będzie miała jeden cel - zdobywania głosów i poparcia politycznego dla PiS, a także może być użyta w przypadku, kiedy wasz rząd będzie miał kłopoty ze społeczeństwem, na co się zanosi? - pytał Stefan Niesiołowski (72 l.), poseł koła Europejscy Demokraci. W podobnym tonie wypowiadała się Nowoczesna. - Czy chcecie, żeby WOT były częścią Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, czy chcecie, żeby to były wojska wewnętrzne, które pod dowództwem Macierewicza będą miały zapewniać spokój wewnętrzny waszemu rządowi? - ironizował poseł Adam Szłapka (32 l.). Również PO nie zostawiła suchej nitki na tym pomyśle. - PiS odrzucił w Sejmie poprawkę zabraniającą użycia Wojsk Obrony Terytorialnej Macierewicza przeciwko Polakom. Aż tak bardzo się boją? - pytał rzecznik PO Jan Grabiec (44 l.).

Co na to szef MON? - Trzeba uczciwie powiedzieć, że zachowanie posłów PO i PSL-u jest zrozumiałe. Ci ludzie zlikwidowali obronę terytorialną w Polsce i wystawili Polskę na niebezpieczeństwo - grzmiał Macierewicz.

Zobacz także: Gabinet Cieni PO - Schetyna na czele. Kto w składzie?

Źródło: TVN24/x-news
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: