WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Macierewicz zapowiada: Obronie terytorialnej będą pomagać aerokluby

Macierewicz zapowiada: Obronie terytorialnej będą pomagać aerokluby

22.08.2016, godz. 09:44
Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz foto: Super Express

W niedzielę minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz gościł w Łososinie Dolnej k. Nowego Sącza, gdzie uczestniczył w obchodach 60-lecia Aeroklubu Podhalańskiego oraz 85 lat szybownictwa na Ziemi Sądeckiej. Jak zapowiedział szef MON: - Aerokluby w całym kraju będą miały swój udział we wsparciu powstających Wojsk Obrony Terytorialnej kraju. W swoim przemówieniu nawiązał również do Smoleńska.

 

Utworzenie obrony terytorialnej jest jednym z priorytetów Macierewicza. Ma ona stać się piątym rodzajem sił zbrojnych obok sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych. W skład Wojsk Obrony Terytorialnej mają wejść rezerwiści i ochotnicy z organizacji proobronnych. Obrona terytorialna docelowo ma liczyć ok. 35 tys. żołnierzy. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad (po jednej w każdym województwie, a na Mazowszu dwie).

W trakcie swojego wystąpienia szef MON wyraził nadzieję, że sponsorzy, twórcy, organizatorzy aeroklubu włączą się w wielką pracę, jaką jest zbudowanie obrony terytorialnej. Jak mówił: - To wszystko są plany na przyszłość. Chciałbym, żebyśmy też przypomnieli sobie tych, którzy polegli pod Smoleńskiem. Chciałbym, żebyśmy przypomnieli prezydenta RP pana profesora Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie pana Ryszarda Kaczorowskiego i wszystkich żołnierzy oraz reprezentantów RP, którzy tam polegli. Bo ta ofiara krwi, która oni nam dali, bo dali ją nam, ma owocować polską siłą, polską determinacją i polską gotowością do obrony ojczyzny. Jak zaznaczył: - Aby tak było, aerokluby mają swoje zadanie. Może warto je przypomnieć. To jest nie tylko szkolenie pilotów szybowcowych, ale to wkrótce już będzie codzienne wsparcie, obowiązek codziennego wsparcia powstających Wojsk Obrony Terytorialnej kraju, które przecież muszą mieć także komponent lotniczy. Aerokluby w całym kraju będą miały w tym swój udział.

Kamil Durczok przedstawił ciekawą, długofalową wizję:

 

 

Zobacz także: #WywiadyWyborczej hitem internautów

 


Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: