WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiada: Posłowie powinni się rozliczać jak zwykli ludzie

Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiada: Posłowie powinni się rozliczać jak zwykli ludzie

20.05.2017, godz. 05:00
Małgorzata Kidawa-Błońska
foto: EAST NEWS

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (60 l.) z PO chce zmian w rozliczaniu "kilometrówek" przez posłów. Wszystko po tym, jak Adam Andruszkiewicz (27 l.) z ruchu Kukiz'15, nie mając prawa jazdy ani auta, pobrał w 2016 r. prawie 40 tys. zł "kilometrówki". - Posłowie, jak zwykli ludzie, powinni się szczegółowo rozliczać z ryczałtu na paliwo - mówi nam pani marszałek.

Posłowie nie muszą się szczegółowo rozliczać z pieniędzy, jakie w ramach ryczałtu na biura poselskie wydają na paliwo. Nie piszą, dokąd jechali, po co itp. Co kilka miesięcy wychodzą więc na jaw kolejne przedziwne historie polityków, którzy nie mając prawa jazdy, zgodnie z prawem wydają na paliwo fortunę. Tak jak antysystemowy poseł ruchu Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz. Kilka dni temu ujawniliśmy, że Andruszkiewicz, który nie ma prawa jazdy ani auta, za 2016 r. wziął prawie 40 tys. zł ryczałtu na paliwo. Polityk tłumaczył się nam, że ma umowę użyczenia samochodu. Jest ona jednak bardzo ogólna, bez żadnych kwot.

Po naszych artykułach zmian w prawie chce wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Chce, aby posłowie szczegółowo rozliczali się z "kilometrówek". - Po artykule "Super Expressu" podniosę na prezydium Sejmu kwestię ryczałtu na paliwo dla posłów. Zgłoszę propozycję, żeby tak zmienić prawo, by posłowie musieli szczegółowo przedstawiać rozliczenia za auto: dokąd jeżdżą, w jakim celu, za ile itd. Trzeba to wszystko tak skonstruować, aby korzystanie przez posła z kilometrówki nie budziło wątpliwości - mówi nam Kidawa-Błońska.

Tak rozliczają się posłowie

Rozliczając "kilometrówkę", przedstawiają tylko ogólne oświadczenia dotyczące przejechanych kilometrów.

Tak rozliczają się zwykli ludzie

W ramach "kilometrówki" muszą podać: markę i numer rejestracyjny pojazdu, pojemność silnika, datę wyjazdu, szczegółowy opis trasy wyjazdu (skąd - dokąd), cel wyjazdu, liczbę kilometrów, stawkę za przebieg.

Zobacz: Poseł Kukiz'15 nie ma prawa jazdy ani auta, a wziął 40 tys. na paliwo!

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: