WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polityka Mariusz Kamiński i jego współpracownicy URATOWANI! Sąd Najwyższy zawiesił postępowanie kasacyjne

Mariusz Kamiński i jego współpracownicy URATOWANI! Sąd Najwyższy zawiesił postępowanie kasacyjne

01.08.2017, godz. 11:27
Mariusz Kamiński Andrzej Duda
Mariusz Kamiński Andrzej Duda foto: Super Express

Jak poinformowało Polskie Radio troje sędziów Sądu Najwyższego zawiesiło we wtorek rozpatrywanie sprawy kasacyjnej Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników aż do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny sprawy sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem ws. prawa łaski. Apelowała o to Prokuratura Krajowa i prezes TK, Julia Przyłębska. Oznacza to, że zaplanowana na 9 sierpnia rozprawa ws. ewentualnych nieprawidłowości prezydenckiego ułaskawienia nie odbędzie się w terminie.

Sąd Najwyższy ogłosił takie rozstrzygnięcie po posiedzeniu niejawnym w tej sprawie. O zawieszenie wnosił Prokurator Generalny (choć podobny wniosek złożyła też obrona). Powołał się przy tym na art. 86 par. 1 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK, który stanowi: "Wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny".

Jak podkreślał w uzasadnieniu postanowienia sędzia SN Piotr Mirek, to nie stwierdzenie rzeczywistego sporu kompetencyjnego między organami decyduje o zawieszeniu postępowania, a tylko i wyłącznie samo formalne wszczęcie postępowania przez TK w sprawie sporu. Sędzia zaznaczył, że TK ma wyłączne prawo do stwierdzenia, czy spór faktycznie istnieje, czy też ma "tylko charakter pozorny" (oraz do ostatecznego rozstrzygnięcia sporu). Jak na koniec oświadczył sedzią Mirek: - Stąd merytoryczne wypowiadanie się przez SN w tym miejscu na temat tego, czy ten spór kompetencyjny istnieje, czy też nie, nie jest ani celowe, ani uprawnione.

Dzisiejsza decyzja oznacza, że 9 sierpnia SN nie zbada kasacji na niekorzyść Kamińskiego (dziś - koordynatora służb specjalnych) i pozostałych.

Przypomnijmy: w marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w I instancji Kamińskiego i Macieja Wąsika (zastępcę Kamińskiego w CBA; obecnie zastępcę koordynatora) na trzy lata więzienia, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 r. Na kary po 2,5 roku skazano dwóch innych b. członków kierownictwa CBA. Zanim Sąd Okręgowy w Warszawie zbadał ich apelację, w listopadzie 2015 r. prezydent Duda ułaskawił wszystkich czterech, umarzając postępowanie sądowe.

Zobacz także: Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski

Polecamy również: Karczewski skomentował BŁĄD w ustawie o Sądzie Najwyższym

Przeczytaj ponadto: Tyle zapłacimy za reformę sądownictwa

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: