WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Marta Kaczyńska zabrała głos ws. EKSHUMACJI smoleńskich

Marta Kaczyńska zabrała głos ws. EKSHUMACJI smoleńskich

31.10.2016, godz. 12:06
Marta Kaczyńska
Marta Kaczyńska foto: Super Express

Ekshumacje smoleńskie to jeden z głównych tematów ostatnich dni. Część rodzin ofiar jest przeciwna ekshumacjom, inne są za tym, by je przeprowadzić. Już wiemy, że za kilkanaście dni odbędzie się pierwsza ekshumacja ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. 14 listopada ma zostać otwarty sarkofag z ciałami Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej. Głos w sprawie ekshumacji zabrała córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej Marta Kaczyńska.

To pewne, już 14 listopada odbędzie się ekshumacja ciał pary prezydenckiej, które spoczywają na Wawelu. Ciała Lecha i Marii Kaczyńskich zostaną przebadane, pobrane mają zostać próbki i materiał DNA. I chociaż temat ekshumacji smoleńskich jest jednym z głównych w ciagu ostatnich dni, to dopiero teraz głos w sprawie zabrała Marta Kaczyńska. Córka pary prezydenckiej w swoim cotygodniowym felietonie w tygodniku "wSieci" napisała, że tuż po przywiezieniu ciał ofiar do kraju, nie zostały one należycie przebadane: -  Po przewiezieniu ciał ofiar katastrofy smoleńskiej do Polski nie poddano ich oględzinom - czytamy w felietonie Kaczyńskiej. Bratanica Jarosława Kaczyńskiego zwraca też uwagę na to, że dochodziło do wielu nierpawidłowości w związku z badaniami zwłok, a efektem tego były pochówki ofiar nie w tych grobach, w których trzeba. Tak było przecież w przypadku Anny Walentynowicz, której wcale nie było w grobie, bo został zamiast niej pochowany ktoś inny.

Marta Kaczyńska zwróciła też uwagę, że w protokołach z sekcji zwłok informacje były niepełne, a nawet nieprwawdziwe: - W wielu przypadkach wewnętrznie sprzeczne, niekompletne lub zawierają nieprawdziwe informacje - zwraca uwagę prawniczka. I zauważa: - Zasada prawdy materialnej stanowi prawną dyrektywę nakazującą, by wszystkie orzeczenia zapadające w toku postępowania były poczynione na podstawie prawdziwych ustaleń. Kaczyńska pisze wprost: - Prokuratura Krajowa ma obowiązek przeprowadzenia dowodu z oględzin i otwarcia zwłok ofiar katastrofy. Kaczyńska dodaje: - W sprawach, w których istnieje podejrzenie przestępczego spowodowania śmierci, przeprowadza się przedmiotowe badania. Córka zmarłej tragicznie prezydenckiej pary zwraca też uwagę, że to czego potrzeba rodzinom ofiar, to przede wszystkim ogromne wsparcie. - Zrozumiałe emocje budzić może ponad sześcioletnie opóźnienie przeprowadzenia powyższych dowodów. Nie ulega wątpliwości, że wszyscy bliscy ofair zwyczajnie cierpią na myśl o perspektywie nadchodzących ekshumacji. (....) Emocje rodzin są usprawiedliwione - zakończyła swój felieton Kaczyńska.

Czytaj: EKSHUMACJA prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej. ZNAMY datę

Czytaj: EKSHUMACJA prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej. ZNAMY datę

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: