WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Marta Kaczyńska ZBUNTOWAŁA się przeciwko stryjowi

Marta Kaczyńska ZBUNTOWAŁA się przeciwko stryjowi

19.07.2016, godz. 05:00
Marta Kaczyńska przeciw apelowi katyńskiemu
foto:

– Bohaterowie każdej z ważnych dat zasługują na to, by mieć własne święto – tak Marta Kaczyńska (36 l.) skomentowała kontrowersyjny pomysł PiS, by podczas apelu poległych w rocznicę Powstania Warszawskiego odczytać również apel smoleński, upamiętniający ofiary katastrofy z 2010 roku. Niektórzy odczytują to jako próbę buntu córki prezydenta Lecha Kaczyńskiego (†61 l.) wobec stryja Jarosława (67 l.).

Decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza (68 l.) podczas każdej uroczystości z udziałem honorowej asysty wojska, w tym podczas obchodów 1 sierpnia, mają być upamiętnione ofiary smoleńskiej katastrofy. – To piękny gest wobec ofiar katastrofy – stwierdziła ostatnio premier Beata Szydło (53 l.). Odmiennego zdania jest córka zmarłego w 2010 roku prezydenta Lecha Kaczyńskiego (†61 l.). „Wspominanie zasłużonych dla historii Polski zarówno tej dawnej, jak i najnowszej nie powinno się odbywać »przy okazji« obchodzenia rocznic wydarzeń, z którymi nie byli bezpośrednio związani. Bohaterowie każdej z ważnych dat zasługują na to, by mieć własne święto” – napisała Kaczyńska w felietonie w tygodniku „wSieci”. Spotkało się to z aprobatą środowisk powstańczych. – To są dwie różne rzeczy – apel smoleński i apel powstańczy – mówiła wczoraj wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Halina Jędrzejewska (90 l.). – Tylko powstańcy mogą zdecydować, w jakiej formie ma zostać odczytany apel poległych, bo to oni są najważniejsi w tym dniu – wtórował jej wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak (43 l.). Podczas spotkania w warszawskim magistracie ustalono, że apel poległych zostanie odczytany nie przez wojskowego i będzie brzmiał tak, jak w ubiegłych latach. W tej sprawie do MON wystosowano specjalne pismo. Do momentu zamknięcia tego numeru nie udało nam się uzyskać komentarza ani resortu obrony narodowej, ani rzecznika rządu.

List powstańców warszawskich do Antoniego Macierewicza

Szanowny Panie Ministrze W związku ze zbliżającymi się obchodami 72. rocznicy Powstania Warszawskiego bardzo dziękujemy Panu Ministrowi za wyrażenie zgody na zabezpieczenie wojskowej asysty honorowej podczas tegorocznych uroczystości rocznicowych, co podkreśli ich podniosły i patriotyczny charakter. Jednoczenie chcielibyśmy poinformować Pana Ministra, że zgodnie z wolą Powstańców Warszawskich podczas uroczystości: w dniu 29 lipca przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela”, 31 lipca przy pomniku Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia (Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli) oraz 5 sierpnia (przy pomniku Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców), Apel Poległych zostanie odczytany przez kombatantów lub osoby przez nich wskazane. Bardzo prosimy o potraktowanie sprawy jako bardzo pilnej.

Zobacz także: Szydło chce, aby w trakcie uroczystości Powstania Warszawskiego odczytano ofiary katastrofy smoleńskiej

Źródło: TVN24/x-news
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: