WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Matka niepełnosprawnej dziewczynki: 4000 zł nie wystarczy na miesiąc, dajcie nam więcej

Matka niepełnosprawnej dziewczynki: 4000 zł nie wystarczy na miesiąc, dajcie nam więcej

05.11.2016, godz. 05:00
4 tysiące nie starczy na miesiąc, dajcie więcej
foto: Andrzej Woźniak/Super Express

Państwo pomoże kobietom, które urodzą dziecko niepełnosprawne - matki dostaną jednorazowy zasiłek w wysokości 4 tys. zł. - Tyle to ja wydaję na córkę miesięcznie - mówi matka niepełnosprawnej Amelki.

Na podstawie ustawy "Za życiem", którą poparło wczoraj 267 posłów, matki dzieci z "ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu" otrzymają jednorazową pomoc w wysokości 4 tys. zł.

- Jest to symboliczne wsparcie - przyznał marszałek Stanisław Karczewski (61 l.). Weronika Chybowska (23 l.) ze wsi Borki Paduchy (woj. mazowieckie), matka niepełnosprawnej córki, zgadza się z marszałkiem Senatu. - To śmiesznie małe pieniądze w porównaniu z naszymi potrzebami - mówi. Rząd chce dać rodzinom 4 tys. zł jednorazowo, a ona takiej kwoty potrzebuje miesięcznie. Tyle wydaje bowiem na leczenie, rehabilitację i pielęgnację swojej niepełnosprawnej córeczki Amelki (8 mies.). Dochody kobiety to 600 zł renty socjalnej i 500 zł z programu 500 plus. Aby opłacić rachunki, pani Weronika prosi o pieniądze różne fundacje.

Pieniądze to jedno, a drugie to pomoc w leczeniu, rehabilitacji. - Już w piątym miesiącu ciąży wiedziałam, że moja córeczka urodzi się bez kości piszczelowych i czterech paluszków u rączki - mówi. - Lekarze informowali mnie, że to ciężkie i nieuleczalne schorzenia. Ale nie otrzymałam pomocy psychologicznej ani niczego więcej niż matki zdrowych dzieci - żali się matka.

Elżbieta Rafalska (61 l.), minister rodziny, twierdzi, że 4 tys. zł to jest pierwszy krok. - Bardzo na to liczymy. Potrzebna jest nam większa pomoc - mówi Weronika Chybowska.

Zobacz także: Drugi POGRZEB Lecha i Marii Kaczyńskich

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: