WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Mieszkania komunalne. Nowe Przepisy. Duże ZMIANY

Mieszkania komunalne. Nowe Przepisy. Duże ZMIANY

17.11.2016, godz. 08:39
Balkon
foto: SE/EAST NEWS

Szykują się duże zmiany dotyczące mieszkań komunalnych! W ministerstwie infrastruktury powstał projekt zmian ustawy o ochronie lokatorów. Projekt zakłada, że mieszkania komunalne nie będą już dziedziczone automatycznie, a samorząd, czyli właściciel lokalu, będzie mógł z bliskimi zmarłego zawrzeć umowę o wynajem lokalu albo jej nie zawrzeć. Sprawdzane będą też dochody lokatorów.

Zmiany dotyczące mieszkań komunalnych zakładają, że po śmierci najemcy lokal nie będzie przekazany w ramach dziedziczenia potomkom z automatu, a samorząd, czyli właściciel mieszkania, sprawdzi najpierw sytuację finansową członków rodziny. Dopiero po zapoznaniu się z sytuacją materialną potomków lokatora, samorząd zdecyduje, czy przyznać mieszkanie krewnym zmarłego lokatora, czy zaproponować inne lokum. Dlaczego? Bo zdaniem autorów projektu teraz często dzieje się tak, że w lokalach komunalnych zamiast najbardziej potrzebujących, czyli najbiedniejszych, mieszkają najemcy, którzy finansowo radzą sobie całkiem dobrze. Projekt PiS proponuje, by umowy na wynajem lokali komunalnych były zawierane nie na czas nieokreślony, a na maksymalnie 5 lat. Po tym okresie umowa może zostać przedłużona. Dochody lokatorów będą więc prześwietlane, donosi "Gazeta Polska Codziennie". Co 5 lat mieszkaniec lokalu komunalnego ma składać deklarację o dochodach swoich i domowników zajmujących mieszkanie. "Gazeta Polska Codziennie" donosi, że obecnie wystarczy, by np. wnuczek zameldował się w lokalu zajmowanym przez babcię, jeszcze przed jej śmiercią, by potem korzystać z prawa do zamieszkania w wyniku dziedziczenia.

Ile osób w Polsce zajmuje lokale komunalne? Niemal 3 miliony, a w kolejce na lokal czeka około 160 tysięcy rodzin. Projekt ministerstwa zakłada, że jeśli np. po 5 latach od zawarcia umowy sytuacja finansowa lokatora poprawi się i nie będzie on przekraczał wyznaczone ramy dochodów, to zostanie zmuszony do opuszczenia mieszkania. Zdaniem Piotra Ikonowicza takie podejście do lokatorów nie mieści się w głowie. Ikonowicz uważa, że PiS kreuje się na władzę, która pomaga ludziom i wspiera politykę prorodzinną, a takie pomysły jak ten z mieszkaniami komunalnymi, przeczy deklaracjom partii: -  Partia, która głosi, że chce pomagać polskim rodzinom, że dba o politykę prorodzinną, chce podłożyć pod polskie rodziny tykającą bombę. Żeby ludzie umierali ze strachu, czy im przedłużą umowę, bo zarobili 5 zł więcej? To jest skąpstwo władzy, że nie możesz mieć mieszkania komunalnego, jeśli nie przymierasz głodem - grzmiał przed siedzibą PiS w Warszawie w czasie zeszłotygodniowego protestu.

Zobacz: PiS obniżył wiek emerytalny!

Źródło: FAKTY TVN/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: