WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Ministerstwo zdrowia oszczędzi na emerytach 22 MILIONY ZŁ!

Ministerstwo zdrowia oszczędzi na emerytach 22 MILIONY ZŁ!

07.11.2016, godz. 02:00
portfel emerytura podwyżki
portfel emerytura podwyżki foto: SHUTTERSTOCK

Program darmowych leków jest sukcesem - głosi Ministerstwo Zdrowia i chwali się, że nawet ze skromnych środków na leczenie seniorów zdoła w tym roku zaoszczędzić prawdopodobnie 22 mln zł. Schorowani pacjenci nie cieszą się aż tak bardzo.

- Liczyłem na obiecywane bezpłatne leki. Niestety, ten program to zero! Po prostu nie działa! Lekarze boją się wystawiać recept na darmowe leki - komentuje Zdzisław Tomczyk (81 l.), emeryt z Białegostoku.

Program darmowych leków dla osób 75 plus obowiązuje od dwóch miesięcy. - Projekt wydaje się dużym sukcesem - oznajmił w Sejmie wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda (46 l.). We wrześniu ministerstwo wydało na bezpłatne leki prawie 26 mln zł. Wiceminister policzył, że jeśli będzie podobnie w kolejnych miesiącach, to uda się zaoszczędzić. - Koszty listy na koniec roku powinny bowiem wynieść ok. 103 mln zł - kalkulował. Ministerstwo odłożyło na ten rok 125 mln zł. Będzie można zaoszczędzić 22 mln zł!

W wykazie "S" jest 1129 darmowych leków. Ale często nie są one dostępne. Każdy z nich ma określone wskazania, czyli przysługuje pacjentowi w konkretnych chorobach. Np. lek może być skuteczny na nadciśnienie i w niewydolności serca, ale ma wskazanie tylko na niewydolność. Lekarz nie może więc przepisać preparatu jako bezpłatny w nadciśnieniu. Jak wynika ze statystyk, tylko 7 proc. pacjentów korzystających z tego programu zaoszczędziło połowę pieniędzy wydawanych na leki. Przeciętny pacjent 75 plus zaoszczędził na lekach tylko ok. 36 proc. kwoty, którą dotąd zostawiał w aptece. Tak wynika z analiz firmy Quintiles IMS.

Zobacz: 1000 zł dla najbiedniejszych emerytów

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: