WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA
Se.pl wiadomości polityka Ministrze, nie odbieraj nadziei chorym!

Ministrze, nie odbieraj nadziei chorym!

05.09.2016, godz. 02:00
KONSTANTY RADZIWIŁŁ
KONSTANTY RADZIWIŁŁ foto: EAST NEWS

Szokująca wypowiedź ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła (58 l.), który zdecydowanie się sprzeciwił wprowadzeniu marihuany do leczenia chorych na raka, to jak potężny cios dla tysięcy cierpiących na nowotwór. Były rzecznik SLD Tomasz Kalita (37 l.) nie ukrywa, że to odbieranie ludziom nadziei i szansy na lepsze jutro.

Po tym, jak Tomasz Kalita ujawnił, że choruje na złośliwy nowotwór mózgu i potrzebuje oleju z konopi, w Polsce na nowo rozgorzała dyskusja o zalegalizowaniu medycznej marihuany. Najpierw odezwali się lekarze onkolodzy. W specjalnym oświadczeniu twierdzą, że pozytywne działanie leczniczej marihuany można zaobserwować jedynie w przypadku usuwania "niepożądanych objawów towarzyszących chorobie", jak nudności, bóle czy brak apetytu. Następnie do dyskusji włączył się minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który orzekł, że "marihuana jest niebezpieczna i nie może być dostępna jak witamina C".

- Niektórzy nie rozumieją, czym jest ból przy nowotworze. Każdy środek na uśmierzenie bólu jest dla chorych cenniejszy niż złoto. Wiem, że również w przypadku zwalczania raka marihuana może być pomocna. Niech pozwolą nam walczyć wszystkimi możliwymi środkami, a nie odbierają nam szans i nadziei - mówi nam Kalita.

Popiera go światowej sławy neurobiolog i biochemik, prof. Jerzy Vetulani (80 l.). - Komfort psychiczny jest rzeczą bardzo istotną. Ja sam spotkałem się z chorymi na glejaka, którzy twierdzili, że medyczna marihuana im pomogła. Nie rezygnujmy z przecierania nowych dróg, szczególnie jeśli najświeższe badania dają zachęcające rezultaty - komentuje profesor.

Zobacz: Jaki: Postaram się pomóc Tomkowi Kalicie

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: