WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Ministrze te leki opóźnią naszą śmierć!

Ministrze te leki opóźnią naszą śmierć!

02.11.2016, godz. 02:00
Minister Radziwiłł
minister zdrowia, konstanty radziwiłł, foto: Archiwum

Kilkanaście tysięcy pacjentów cierpi na idiopatyczne włóknienie płuc - chorobę, która postępuje szybko i prowadzi do śmierci. Niestety, wciąż nie mogą liczyć na pomoc państwa - nie mają dostępu do leczenia, które może spowolnić ich chorobę.

U Dariusza Klimczaka (64 l.) choroba spowodowała tak nieodwracalne zmiany, że jedynym ratunkiem jest przeszczep płuc. Jeszcze dwa lata temu był on aktywnym mężczyzną: jeździł na rolkach, nurkował, kształcił się. W zeszłym roku przy wchodzeniu po schodach pojawiała się zadyszka. Z każdym dniem choroba wręcz galopowała - w tkankach płuc pojawiały się kolejne zwłóknienia tkanek, narząd przestawał właściwie pracować. Pacjentowi zaczynało brakować tlenu, teraz nie jest już w stanie wykonywać samodzielnie nawet codziennych czynności. - Chorobę wykryto u mnie tylko dlatego, że w ramach badań okresowych miałem prześwietlenie klatki piersiowej. Wykazało zmiany, trafiłem do pulmonologa, tomografia komputerowa potwierdziła swoiste włóknienie płuc - opowiada nam Dariusz Klimczak.

Wtedy pojawiły się problemy. Na przykład wypożyczenie koncentratora tlenu, który dotlenia serce i organizm pacjenta, kosztuje czasem ok. 400 zł miesięcznie! Inna sprawa to leki. Nie wynaleziono jeszcze sposobu na wyleczenie choroby. Ale są już takie leki, które spowalniają jej rozwój. Niestety, nie są one w Polsce refundowane. Jak się dowiedzieliśmy w Ministerstwie Zdrowia, jest jednak nadzieja, że coś się zmieni. Milena Kruszewska, rzeczniczka ministra Konstantego Radziwiłła (58 l.), poinformowała nas, że trwają już negocjacje cenowe z producentem jednego z nich. Dziś - w środę, 2 listopada - o godz. 18 w programie "Twoja sprawa" na antenie TVP Info o tej istotnej dla wielu kwestii będą dyskutować zaproszeni do studia eksperci.

Zobacz: Chcą zrobić z Jaruzelskiego SZEREGOWCA i piszą do prezydenta

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: