WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Morawiecki napisał KONSTYTUCJĘ

Morawiecki napisał KONSTYTUCJĘ

19.11.2016, godz. 02:00
MATEUSZ MORAWIECKI
MATEUSZ MORAWIECKI foto: Super Express

Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki (48 l.) przedstawił w piątek "Konstytucję dla biznesu". Wprowadzone zmiany mają ułatwić prowadzenie biznesu w Polsce. Teraz rząd musi przyjąć kilka ustaw w tej sprawie.

- Przedsiębiorcy to nie są kombinatorzy, ale państwo to nie jest łupieżca. Państwo to nie jest krwiopijca. Już nawet używanie takiego języka jest niedobre. Nie buduje wspólnoty, nie buduje silnego państwa. Właśnie w tych dojrzałych zachodnich i wschodnich państwach, które odniosły największy sukces, tam budowana jest wspólna płaszczyzna porozumienia, kompromis - mówił wicepremier na rzeszowskim Kongresie 590.

"Konstytucja dla biznesu" skierowana jest do przedsiębiorców, zarówno tych największych, jak i małych, rodzinnych firm. Założenia? Interpretacja prawa ma się zmienić na przyjazną dla przedsiębiorcy. Początkujący biznesmeni mają być zwolnieni ze składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca w kontaktach z urzędami będzie posługiwał się wyłącznie NIP. Do tego rząd zamierza wrócić do słynnej zasady z ustawy ministra przemysłu Mieczysława Wilczka z 1988 r., że "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone". Wprowadzone mają zostać m.in. zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości na korzyść przedsiębiorcy.

Dokument wprowadza też milcząca zgodę urzędu, czyli ułatwienia dla firm, które nie mogą doczekać się oficjalnej odpowiedzi od urzędników. Teraz jeśli urząd nie zdąży w określonym czasie udzielić odpowiedzi przedsiębiorcy, to uznaje się milczącą zgodę urzędu do czasu wydania formalnej odpowiedzi.

Zobacz: MEMY z Wałęsą zawładnęły Internetem [ZOBACZ]

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: