WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka MSZ odpowiedziało Komisji Europejskiej

MSZ odpowiedziało Komisji Europejskiej

26.07.2017, godz. 22:12
Unia Europejska Flaga Unii
foto: EAST NEWS

Komisja Europejska dała Polsce miesiąc na to, by ułożyć sprawy z reformą sądownictwa. Wiceszef KE, Frans Timmermans powiedział, że ustawy dotyczące sądów będą miały poważny wpływ na działanie wymiaru sprawiedliwości, szczególnie ustawa o sądach powszechnych, którą już podpisał prezydent. Polska strona odpowiedziała.

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawiło się oficjalne oświadczenie, w którym polska strona odpowiada na słowa Komisji Europejskiej. Co napisano w komunikacie? Stwierdzono, że z przykrością zauważa się, iż KE kolejny raz mówi o dialogu, a stawia ultimatum: - MSZ z przykrością dostrzega, że Komisja Europejska po raz kolejny mówi o dialogu, jednak w zamian stosuje język ultymatywny, arbitralnie wyznaczając charakter i terminy rozmów. Będziemy gotowi przekazać kolejny raz merytoryczną odpowiedź Komisji Europejskiej.

Podkreślono też, że MSZ jest gotowy do tego, by przekazać Komisji wszelkie informacje: - Podtrzymujemy także wcześniejsze deklaracje o gotowości do zapoznania przedstawicieli Komisji Europejskiej ze wszystkimi aspektami procesu legislacyjnego zmierzającego do reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Deklarujemy gotowość prowadzenia dialogu z Komisją Europejską, pod warunkiem jednak poszanowania zasad suwerenności państwa członkowskiego Unii.

I dodano: - Ingerencja Komisji w toczący się obecnie proces legislacyjny w Polsce jest przedwczesna. Zakres tej ingerencji jest nieuzasadniony na tym etapie. Proces reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości nie został zakończony. Apelujemy zatem do Komisji o powstrzymanie się od komentarzy i ocen do momentu, aż reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości wejdzie w życie zgodnie z przepisami polskiego prawa, wynikającymi z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Regulaminu Sejmu RP i Senatu RP.

Zobacz: Ojciec Dudy skomentował decyzję syna: Jestem dumny

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: