WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Najbardziej denerwujący polityk to... - WYNIKI SONDAŻU dla SE.pl i NOWA TV

Najbardziej denerwujący polityk to... - WYNIKI SONDAŻU dla SE.pl i NOWA TV

09.01.2017, godz. 12:21
kaczyński petru schetyna
foto: Fotomontaż SE.pl

Polaków wkurzają dziury w drogach, kolejki do lekarzy i... politycy. Instytut Badań Pollster na zlecenie SE.pl i NOWA TV zapytał o to, który polityk jest najbardziej denerwujący. Wyniki pokazują jasno, że w tym sondażu lider jest tylko jeden.

Wyniki sondażu przeprowadzonego dla SE.pl i NOWA TV wskazują jasno, że najbardziej denerwującym politykiem jest prezes PiS. Jarosława Kaczyńskiego jako najbardziej denerwującego polityka wskazało aż 57,38 proc. badanych. Warto zwrócić uwagę na to, że pytanie było otwarte, tzn. każdy badany sam wpisywał swojego kandydata na najbardziej denerwującego polityka. Drugie miejsce w sondażu przypadło Ryszardowi Petru. Lidera Nowoczesnej wybrało 17,96 proc. osób. Miejsce trzecie zajął szef MON Antoni Macierewicz z wynikiem 8,78 proc. Na kolejnych miejscach znaleźli się: przewodniczący PO Grzegorz Schetyna - 4,93 proc., były premier Donald Tusk - 3,57 proc., premier Beata Szydło 3,14 proc., lider KOD Mateusz Kijowski - 2,48 proc. i prezydent Andrzej Duda - 1,76 proc.

Zdaniem politologa prof. Rafała Chwedoruka takie wyniki sondażu nie dziwią:- To jest związane z wyrazistością polityka. Jarosław Kaczyński prezentuje podobny zbiór poglądów przez cały okres transformacji, a po drugie rolę odgrywa też czynnik zewnętrzny. Fakt, że obecna opozycja, która wcześniej rządziła, to od 2006 roku oparła swoją strategię na personalizacji swojego konfliktu z PiS, że jest to konflikt z Kaczyńskim. Olbrzymia część odbiorców czerpie tylko to, co jest pierwszym zdaniem wypowiedzi, a w tych wypowiedziach polityków opozycji, jest Jarosław Kaczyński. Tym bardziej ci, którzy nie są zainteresowanie polityką przyjmują takie stereotypowe opinie. Natomiast ironia losu powoduje, że Kaczyński ma liczne grono zwolenników i jest w istocie najważniejszym politykiem w kraju - ocenia ekspert.


Instytut zapytał Polaków także o to, czy Jarosław Kaczyński powinien zostać premierem kraju. Ma już w końcu doświadczenie na tym stanowisku, a wielu polityków opozycji uważa, że to właśnie on kieruje szefową rządu, więc powinien przestać chować się za plecami Szydło i wziąć ster rządu w swoje ręce. Ale jak się okazuje Polacy wcale nie chcą, by to Kaczyński został premierem. Na pytanie: - Czy Jarosław Kaczyński powinien zostać premierem i przejąć władzę w Polsce? - jedynie 17 proc. odpowiedziało TAK, a aż 71 proc. NIE. Zdania w tej sprawie NIE MA 12 proc. badanych.

Prof. Chwedoruk nie jest zaskoczony takimi wynikami:- To nie dziwi, dlatego, że elektorat PiS jest wierny, biorącym do serca głos partii. Jeśli partia wskazuje Beatę Szydło na premiera, to trzeba to rozwiązanie popierać. Tak samo było z prezydenturą Andrzeja Dudy, który wcześniej był politykiem drugiego rzędu. A potem w sposób gwałtowny zyskał zaufanie wyborców tej partii - powiedział politolog w rozmowie z SE.pl.


Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 02-03.01.2017 roku na próbie 1047 dorosłych Polaków. Struktura demograficzna próby była reprezentatywna dla struktury dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.

Zobacz: Sondaż: "Czy popierasz protest w Sejmie?" Mamy wojnę polsko - polską?

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: