WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Najlepsi polscy premierzy III RP- Tusk przed Szydło, Kaczyński hen daleko

Najlepsi polscy premierzy III RP- Tusk przed Szydło, Kaczyński hen daleko

14.11.2016, godz. 10:40
Beata Szydło, Donald Tusk
foto: EAST NEWS

"Dziennik Gazeta Prawna" opublikował sondaż premierów III RP przygotowany przez Panel Ariadna. Wynika z niego, że Polacy najlepiej oceniają na tym stanowisku Donalda Tuska, który uzyskał 19,1% wskazań. Na drugim miejscu uplasowała się obecna premier Beata Szydło, którą wybrało 15,2%. Na podium znalazł się również Tadeusz Mazowiecki z wynikiem 13,6%. Co ciekawe, prezes PiS, Jarosław Kaczyński znalazł się dopiero na 10 pozycji.

Jak uważają eksperci, taki wynik jest odbiciem rywalizacji PO i PiS na polskiej scenie politycznej. Dobry wynik Tuska i Szydło może także wynikać z tego, że są oni aktywnymi politykami. Z kolei trzecie miejsce Tadeusza Mazowieckiego wskazuje, że stał się on ikoną przemian w Polsce.

Od prezesa PiS (3,8% wskazań) lepsi ukazali się również (w kolejności chronologicznej): Włodzimierz Cimoszewicz (9%), Jerzy Buzek (6,7%), Jan Olszewski (6,6%), Leszek Miller (6%), Ewa Kopacz (5,8%) oraz Kazimierz Marcinkiewicz (5,5%).

Gorsze wyniki uzyskali: Marek Belka (2,8%), Andrzej Oleksy (2%), Waldemar Pawlak (1,8%), Hanna Suchocka (1,1%) oraz zamykający stawkę Jan Krzysztof Bielecki (1%).

Przyczyny słabego wyniku Kaczyńskiego skomentował dla gazety politolog Marek Migalski, mówiąc: – To nie jest dobra wiadomość dla niego jako polityka, ale wiadomo, że chce przejść do historii nie jako premier, lecz patron całego obozu. Ludzie intuicyjnie wyczuwają, że opowiadając się po stronie PiS nie trzeba twierdzić, że rząd Jarosława Kaczyńskiego był genialny. Poza tym wyborcy nie pamiętają, co dostali za Kaczyńskiego, a obecna premier kojarzy im się z 500 plus.

Zobacz także: Córka zmarłego w Smoleńsku generała zażądała odszkodowania na spłatę kredytu

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: