WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Najnowszy SONDAŻ. Kaczyński ma TYLKO 22 proc.

Najnowszy SONDAŻ. Kaczyński ma TYLKO 22 proc.

26.04.2017, godz. 12:34
Jarosław Kaczyński
foto: Andrzej Lange/Super Express

Politycy opozycji mówią, że to Jarosław Kaczyński kieruje rządem z tylnego siedzenia. Nawołują, by to on wziął odpowiedzialność, za to, co dzieje się w kraju i został premierem. A co na to Polacy? W sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie SE.pl i NOWA TV większość badanych jest przeciw takiej zmianie w fotelu premiera.

Prezes Jarosław Kaczyński od lat stoi na czele PiS. Jednak, w kampanii przed wyborami parlamentarnymi Kaczyński zdecydował, że to Beata Szydło zostanie premierem, jeśli PiS wygra. - Nazywam się Szydło, Beata Szydło i nie będę przez nikogo sterowana - mówiła kandydatka na szefową rządu. Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło i Szydło została premierem. Ale niemal od razu opozycja zaczęła zarzucać jej, że jest niesamodzielna, słucha prezesa i to on powinien ją zastąpić. Co na to obywatele? Z sondażu przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster dla SE.pl i NOWA TV wynika, że Polacy wcale nie chcą zmiany premiera z Szydło na Kaczyńskiego. W sondażu na pytanie: - Czy Jarosław Kaczyński powinien zastąpić Beatę Szydło na miejscu premiera? - jedynie 22 proc. osób odpowiedziało TAK. Odpowiedź NIE dało 64 proc., a NIE MAM ZDANIA 14 proc.


W rozmowie z SE.pl posłanka Krystyna Pawłowicz z PiS mówi, że takie wyniki pokazują jasno, Polacy ufają rządzącym: - Ludzie mają zaufanie do Prawa i Sprawiedliwości. Mają zaufanie do prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który uważa, że najlepszym premierem w obecnej sytuacji jest pani Beata Szydło. Przyjmują to i akceptują stanowisko oraz opinię prezesa PiS i całej partii. Akceptują wyznaczone role dla liderów partii: Beata Szydło jako premier, a pan Jarosław Kaczyński jako prezes, który pełni funkcję organu politycznego.

Innego zdania jest poseł PO Michał Szczerba, który zaznacz, że gdyby to jednak Kaczyński został premierem, to przywróconoby właściwy porządek: - Gdyby Jarosław Kaczyński zastąpił premier Szydło, to nastąpiłby ład konstytucyjny. To wprowadziłoby normalność, że premier jest premierem, a nie wysłannikiem premiera. Nie dziwią go jednak wyniki sondażu: - Ludzie wolą wizerunkowo Beatę Szydło niż Jarosława Kaczyńskiego, którego trudno lubić - mówi dla SE.pl.

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 20-21.04.2017 roku na próbie 1007 dorosłych Polaków. Struktura demograficzna próby była reprezentatywna dla struktury dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.

Zobacz: Polacy nie chcą pomnika Kaczyńskiego. SONDAŻ dla SE.p i NOWA TV

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: