WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Najnowszy SONDAŻ. Kaczyński ma TYLKO 22 proc.

Najnowszy SONDAŻ. Kaczyński ma TYLKO 22 proc.

26.04.2017, godz. 12:34
Jarosław Kaczyński
foto: Andrzej Lange/Super Express

Politycy opozycji mówią, że to Jarosław Kaczyński kieruje rządem z tylnego siedzenia. Nawołują, by to on wziął odpowiedzialność, za to, co dzieje się w kraju i został premierem. A co na to Polacy? W sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie SE.pl i NOWA TV większość badanych jest przeciw takiej zmianie w fotelu premiera.

Prezes Jarosław Kaczyński od lat stoi na czele PiS. Jednak, w kampanii przed wyborami parlamentarnymi Kaczyński zdecydował, że to Beata Szydło zostanie premierem, jeśli PiS wygra. - Nazywam się Szydło, Beata Szydło i nie będę przez nikogo sterowana - mówiła kandydatka na szefową rządu. Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło i Szydło została premierem. Ale niemal od razu opozycja zaczęła zarzucać jej, że jest niesamodzielna, słucha prezesa i to on powinien ją zastąpić. Co na to obywatele? Z sondażu przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster dla SE.pl i NOWA TV wynika, że Polacy wcale nie chcą zmiany premiera z Szydło na Kaczyńskiego. W sondażu na pytanie: - Czy Jarosław Kaczyński powinien zastąpić Beatę Szydło na miejscu premiera? - jedynie 22 proc. osób odpowiedziało TAK. Odpowiedź NIE dało 64 proc., a NIE MAM ZDANIA 14 proc.


W rozmowie z SE.pl posłanka Krystyna Pawłowicz z PiS mówi, że takie wyniki pokazują jasno, Polacy ufają rządzącym: - Ludzie mają zaufanie do Prawa i Sprawiedliwości. Mają zaufanie do prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który uważa, że najlepszym premierem w obecnej sytuacji jest pani Beata Szydło. Przyjmują to i akceptują stanowisko oraz opinię prezesa PiS i całej partii. Akceptują wyznaczone role dla liderów partii: Beata Szydło jako premier, a pan Jarosław Kaczyński jako prezes, który pełni funkcję organu politycznego.

Innego zdania jest poseł PO Michał Szczerba, który zaznacz, że gdyby to jednak Kaczyński został premierem, to przywróconoby właściwy porządek: - Gdyby Jarosław Kaczyński zastąpił premier Szydło, to nastąpiłby ład konstytucyjny. To wprowadziłoby normalność, że premier jest premierem, a nie wysłannikiem premiera. Nie dziwią go jednak wyniki sondażu: - Ludzie wolą wizerunkowo Beatę Szydło niż Jarosława Kaczyńskiego, którego trudno lubić - mówi dla SE.pl.

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 20-21.04.2017 roku na próbie 1007 dorosłych Polaków. Struktura demograficzna próby była reprezentatywna dla struktury dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.

Zobacz: Polacy nie chcą pomnika Kaczyńskiego. SONDAŻ dla SE.p i NOWA TV

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: