WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Najnowszy sondaż prezydencki. Andrzej Duda PRZEGRYWA wybory w II turze

Najnowszy sondaż prezydencki. Andrzej Duda PRZEGRYWA wybory w II turze

21.04.2017, godz. 19:00
Andrzej Duda, Donald Tusk
foto: Archiwum

Gdyby druga tura wyborów prezydenckich odbyła się w najbliższą niedzielę, wygrałby w niej zdecydowanie Donald Tusk (60 l.). Pokonałby obecnego prezydenta Andrzeja Dudę 49:39 proc.  Tak wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań "Pollster" dla "Se.pl" i Nowej TV.

Pollster zapytał o wyniki ewentualnej drugiej tury wyborów prezydenckich. Wzięto pod uwagę urzędującego prezydenta i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Wygrywa i to zdecydowanie były premier. Zagłosowałoby za nim 49 proc. osób, które wzięły udział w sondażu. Andrzej Duda (45 l.) mógłby liczyć na 39 proc. głosów. Niezdecydowani stanowią 12 proc.

To nie jest sondaż, który ucieszy urzędującego prezydenta. Wprawdzie jego kadencja upływa zgodnie z kalendarzem dopiero w 2020 roku, ale ten i podobne sondaże powinny dać najważniejszemu lokatorowi Pałacu przy Krakowskim Przedmieściu do myślenia. . - Tusk buduje swoją pozycję błędami jakie popełnia PiS – tłumaczy nam prof. Antoni Kamiński, socjolog z Polskiej Akademii Nauk. - "Grillowanie" szefa Rady Europejskiej, wzywanie go do prokuratury, szukanie haków na niego: zaszkodziło zarówno rządzącej partii, jak i samemu Andrzejowi Dudzie. Obecnemu prezydentowi nie pomaga też prezes PiS Jarosław Kaczyński. To on pokazywał, że w sporze Duda - Antoni Macierewicz, silniejszą pozycję ma minister obrony narodowej. Tuska wzmocniła też porażka rządu na unijnym szczycie, na którym wybrano byłego premiera na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej. Klęska polskiej dyplomacji była zwycięstwem Donalda Tuska – mówi profesor.

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 20-21.04.2017 roku na próbie 1007 dorosłych Polaków.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: