WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Najpierw 1000 zł, a teraz 500 zł! Kolejne podwyżki dla posłów

Najpierw 1000 zł, a teraz 500 zł! Kolejne podwyżki dla posłów

24.08.2016, godz. 02:00
Sejm, sala, obrady
foto: SE/EAST NEWS

Po krytyce medialnej nie udało się przepchnąć przez Sejm ustawy zakładającej podwyżki dla polityków, więc posłowie znaleźli inny sposób. Parlamentarzyści otrzymają 500 złotych więcej na prowadzenie biur poselskich. Po wakacjach mają się tym zająć marszałkowie Sejmu i Senatu. To kolejna podwyżka w ciągu kilku miesięcy, bowiem w maju budżet posłów na biura już wzrósł. I to o 1000 złotych.

Łącznie 13,7 tysięcy złotych miesięcznie - tyle według planu marszałków Sejmu i Senatu każdy z 460?posłów ma otrzymywać na prowadzenie swego biura. - Ewentualna zmiana wysokości ryczałtu będzie najwcześniej możliwa w 2017 roku - informuje nas Kancelaria Sejmu. Podwyżka dla posłów będzie zatem uwzględniona w budżecie na przyszły rok. Wedle wyliczeń Radia Zet będzie ona kosztowała dodatkowe 3,5 mln złotych rocznie!

- To nie są pieniądze przeznaczone na funkcjonowanie posła jako obywatela. To są pieniądze, które są przeznaczone na funkcjonowanie obywatela jako posła - tak w maju tłumaczył podwyżkę dla posłów szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla (63 l.). Na co posłowie wydają miesięczny ryczałt na prowadzenie biura? Oprócz kosztu wynajmu i pensji dla pracowników na przykład na zakup nowoczesnych służbowych smartfonów, telewizorów do biura czy eleganckiego wyposażenia oraz na benzynę do aut. Posłowie są zadowoleni z podwyżki. - Przydadzą się. Z pewnością są potrzebne tym posłom, którzy chcą mieć na przykład filie swojego biura w różnych miastach albo zatrudniać więcej pracowników - przyznaje nam poseł PiS Arkadiusz Mularczyk (45 l.). Podobnego zdania jest jego partyjny kolega - Jerzy Polaczek (55 l.). - Proszę spojrzeć na sprawę przez pryzmat parlamentarzysty. Podwyżki zawsze budzą zainteresowanie, ale przecież posłom, szczególnie tym, którzy biura mają w centrach miast, są potrzebne. Dotychczasowe pieniądze z Kancelarii nie zawsze wystarczają. Nie każdy poseł to cwaniak. Pracujemy dużo w terenie, organizujemy spotkania, porady prawne dla obywateli. Za granicą parlamentarzyści mają o wiele więcej od nas i nikt ich tam nie krytykuje - tłumaczy.

Zobacz: Posłowie mieszkają pod Warszawą a dostają 2200 zł na służbowe apartamenty!

Źródło: TVN24/x-news
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: