WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Żenująco niskie podwyżki dla nauczycieli. Zamiast 400 zł dostaną tylko 40!

Żenująco niskie podwyżki dla nauczycieli. Zamiast 400 zł dostaną tylko 40!

05.09.2016, godz. 03:10
pieniądze banknoty kasa pożyczka dług komornik
foto: EAST NEWS

Nauczyciele zarobią więcej. Radość z podwyżek może być jednak przedwczesna. Będą one co najmniej dziesięć razy mniejsze niż kwota, której domagają się nauczyciele...

Propozycje podwyżek zapisane są w projekcie przyszłorocznego budżetu państwa. Planowany jest wzrost płac w wysokości 1,3 proc., pensje mają być wyższe od stycznia 2017 r. Nie wszyscy dostaną po równo - w zależności od stopnia awansu zawodowego będzie to w granicach 35-63 zł.

Nauczyciele nie nazywają jednak tych pieniędzy podwyżkami. - To nie podwyżki, ale waloryzacja. Przeciętny nauczyciel dostanie ok. 40 zł. A my domagamy się 10 proc. podwyżek. Czyli ok. 400 zł - mówi Magda Kaszulanis, rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Oczekiwania podwyżek wśród nauczycieli są ogromne, tym bardziej że pensje nie wzrosły od pięciu lat, ale 1,3 proc. absolutnie nie jest odpowiedzią na nasze postulaty - mówi Ryszard Proksa, szef nauczycielskiej Solidarności. - Policzyliśmy, że nasze płace są realnie na poziomie 2006 roku. W tym momencie nauczyciele powinni otrzymać ok. 30 proc. podwyżek - dodaje.

Po raz ostatni płace zasadnicze nauczycieli wzrosły we wrześniu 2012 r. Podwyżki wynosiły wtedy od 83 zł do 114 zł. Od tego czasu kolejni ministrowie edukacji mówią "nie" na wszelkie prośby i groźby strajków. - Popieramy rząd PiS, ale oczekujemy zrozumienia naszych postulatów. Będziemy chcieli spotkać się z minister Zalewską jak najszybciej. Najprawdopodobniej już we wtorek - mówi Proksa. Nie wiadomo jednak, czy minister będzie chciała rozmawiać o pieniądzach. Anna Zalewska (51 l.) w liście do nauczycieli z okazji 1 września nie napisała nic konkretnego o podwyżkach. Najważniejsze są dla niej zmiany w systemie oświaty.

Zobacz: Minister środowiska daje o. Rydzykowi 300 tys. Razem z córką pracuje na jego uczelni

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: