WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Nie będzie na leczenie raka?! Dadzą za to 15 milionów na podwyżki dla urzędników?!

Nie będzie na leczenie raka?! Dadzą za to 15 milionów na podwyżki dla urzędników?!

17.07.2017, godz. 05:00
Radziwiłł wydłużył kolejki do szpitali
Konstanty Radziwiłł foto: Artur Hojny/Super Express

Organizacje chorych na raka alarmują - w projekcie budżetu NFZ na przyszły rok jest ok. 360 mln zł mniej na leki, w tym na podstawową chemioterapię, której poddawana jest niemal każda osoba cierpiąca na chorobę nowotworową. W tym samym budżecie jest o prawie 15 mln zł więcej na. podwyżki płac dla pracowników funduszu.

Prezes NFZ Andrzej Jacyna zaplanował, że na refundację leków wyda w przyszłym roku ok. 360 mln zł mniej niż w tym roku. Mniej pieniędzy ma być zarówno na refundację leków na receptę, jak i na programy lekowe oraz leczenie w ramach chemioterapii. Tylko na ten sposób leczenia raka ma być o 40 mln zł mniej niż obecnie. Organizacje pacjentów są tym niemile zaskoczone, ponieważ dopiero co wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz (50 l.) obiecał, że będzie lepiej. Ale nie zanosi się na to. - Projekt jest oburzający, ponieważ godzi w ciężko chorych pacjentów - mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej Alivia, pomagającej pacjentom m.in. zdobywać pieniądze na leki, których odmawia im minister zdrowia. - Resort zdrowia lekceważy chorych na raka, zgadza się, żeby polscy pacjenci byli leczeni niezgodnie z aktualną wiedzą medyczną i nie zamierza zmienić tej sytuacji - oskarża Poliński.

Tymczasem w tym samym projekcie budżetu jest więcej pieniędzy dla. urzędników. W przyszłym roku na pensje pracowników NFZ wyda 14,7 mln zł więcej niż obecnie. Tłumaczenie jest zaskakujące. - W porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej, NFZ jest jedną z najtańszych instytucji finansujących świadczenia dla pacjentów w całej UE - tłumaczy rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk.

Organizacje pacjentów zamierzają teraz namawiać indywidualnie posłów, by pisali i alarmowali o złej sytuacji. Sytuacja polskich pacjentów walczących z chorobą nowotworową jest bowiem zła. Według raportu Alivii ponad połowa leków onkologicznych zarejestrowanych w Europie, w Polsce nie jest w ogóle refundowana.

Zobacz także: Michnik wyzwał dziennikarza TVP Info od "SKUR***"!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: