WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Nie chcesz płacić abonamentu udowodnij, że nie masz telewizora

Nie chcesz płacić abonamentu udowodnij, że nie masz telewizora

28.09.2016, godz. 05:00
Telewizor
foto: Fotomontaż SE.pl

Pierwsza wiadomość jest dobra: w przyszłym roku abonament radiowo-telewizyjny będzie najprawdopodobniej niższy niż dziś. Natomiast druga nie wszystkim zapewne się spodoba: żeby go nie płacić, trzeba będzie złożyć specjalne oświadczenie, że w domu nie ma odbiornika.

Dziś obowiązkowego abonamentu nie płaci ponad połowa telewidzów i radiosłuchaczy. Wkrótce jednak zostaną do tego skutecznie przymuszeni. PiS ma już bowiem gotowy projekt nowelizacji ustawy abonamentowej. Ma on trafić pod obrady Sejmu już w drugiej połowie przyszłego miesiąca. W pracę zaangażowani są m.in. posłowie Elżbieta Kruk (57 l.) i Krzysztof Czabański (68 l.), oboje z Rady Mediów Narodowych. Projekt zgłoszą posłowie PiS, ale pomysł uszczelnienia opłaty abonamentowej podszepnął wciąż jeszcze urzędujący prezes TVP Jacek Kurski (50 l.). Jest on prosty: każdy będzie objęty obowiązkiem płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Według danych GUS w prawie 97 proc. polskich domów jest telewizor. - Ci, którzy nie posiadają odbiorników radiowo-telewizyjnych, nie będą musieli płacić - wystarczy, że złożą odpowiednie oświadczenie. Oczywiście, będzie ono sprawdzone - tłumaczył niedawno prezes TVP. Ale nie będzie tak, że listonosz będzie się rozglądał po naszym mieszkaniu. Poczta Polska uzyska bowiem prawo wglądu do rejestrów operatorów telewizji cyfrowych i kablowych. Jeśli ktoś ma wykupioną tę usługę, to można założyć, że ma też telewizor.

Nowy abonament, który zyska nazwę "opłata audiowizualna", najprawdopodobniej będzie wynosić od 12 do 15 zł miesięcznie. Będzie to więc mniej, niż zostało to zaplanowane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na przyszły rok. Według jej projektu mamy płacić 22,70 zł miesięcznie.

Zobacz: NIEOCZEKIWANY ZWROT w konkursie na prezesa TVP. Będzie nowa kandydatura?!

Źródło: Paulina Koziejowska
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: