WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Nie mówimy o kasie, kastach i korporacjach

Nie mówimy o kasie, kastach i korporacjach

20.05.2017, godz. 02:00
sąd, sędzia, wymiar sprawiedliwości
wymiar sprawiedliwości foto: Super Express

Jak wynika z tajnej instrukcji, rozsyłanej przed sobotnim Kongresem Prawników Polskich w Katowicach, sędziowie i adwokaci podczas kongresu mają "nie poruszać tematów związanych z wynagrodzeniami sędziów, a także nie używać słów w rodzaju >kasta<". "Super Expressowi" udało się dotrzeć do poufnego dokumentu.

"Biura prasowe organizatorów rekomendują uczestnikom paneli dyskusyjnych, aby z uwagi na niebezpieczeństwo skupienia uwagi mediów na tematach nie związanych z tematyką Kongresu, o nie podnoszenie w dyskusji kwestii wynagrodzeń sędziów i pełnomocników, tematów związanych z postępowaniami dyscyplinarnymi (.) mogących mieć negatywny wpływ na postrzeganie zawodów adwokatów, radców prawnych i sędziów. Biura prasowe rekomendują nieużywanie słów w rodzaju: kasta, nasza korporacja i podobnych znaczeń, które mogą zostać użyte przeciwko nam. Proponujemy skupienie się na informacji, że działamy w interesie obywatela, a nie w interesie własnym" - czytamy w dokumencie organizatorów: Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Izy Radców Prawnych, a także Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" rozsyłanych do prelegentów kongresu. Co ciekawe, tematem kongresu ma być reforma wymiaru sprawiedliwości...

Co na to organizatorzy kongresu? - Uwagi te to oddolna inicjatywa zespołu medialnego utworzonego na rzecz kongresu (...) Są to luźne propozycje, do których prelegenci nie mają obowiązku się dostosować - broni się Joanna Sędek z Naczelnej Rady Adwokackiej. Według Krystyny Pawłowicz (65 l.), posłanki PiS , dokument kompromituje organizatorów i sam kongres. - Pokazuje, jak bardzo jest fałszywe przesłanie uczestników, których celem nie jest reforma wymiaru sprawiedliwości, ale utrzymanie swojej pozycji. Widocznie obawiają się, że dziennikarze zaczną ich pytać o zarobki... - mówi nam Pawłowicz. O zarobkach sędziów zrobiło się głośno pod koniec lutego, kiedy prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf (65 l.) narzekała na niskie wynagrodzenia w sądach. - Za te ok. 10 tys. brutto dobrze żyć można tylko na prowincji - powiedziała Gersdorf w wywiadzie dla Onet.pl.

Zobacz: Co ostatnio czytała premier Szydło?! Szefowa rządu w Super Expressie

Źródło: X-NEWS
autor: Sylwester Ruszkiewicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: