WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Nie szczepisz, zabiorą ci dziecko!

Nie szczepisz, zabiorą ci dziecko!

20.05.2017, godz. 02:00
Dziecko, szczepienie
foto: FOTOLIA

Coraz więcej rodziców decyduje się na nieszczepienie swoich dzieci. Jest to ryzykowne, bo w batalię antyszczepionkową wkraczają sądy. Rodzicom, którzy nie poddadzą dziecka obowiązkowym szczepieniom, sąd może je nawet odebrać i umieścić w domu dziecka lub w rodzinie zastępczej.

W takiej sytuacji znaleźli się rodzice trzyipółmiesięcznej Wandy, którzy nie zgodzili się na jej zaszczepienie po urodzeniu. Sprawę nagłośniła "Rzeczpospolita" i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP". Matka podjęła tę decyzję, bo pamiętała, co przeszła jej pierwsza córka. "Skoki gorączki, omdlenia i co najgorsze, bezdechy. Na drugi lub trzeci dzień córka straciła przytomność, myśleliśmy, że się zakrztusiła" - opowiada portalowi stowarzyszenia. Gdy nie zgodziła się na szczepienie Wandzi, dyrektor przychodni zawiadomił sąd "o możliwości narażenia na utratę zdrowia i życia". "Wcześniej - opowiada matka - odmówił zapisu dziecka do lekarza, twierdząc, że rodzice są "problematyczni". Rodzice Wandzi mają się stawić 14 czerwca przed sądem rodzinnym w Inowrocławiu. Sąd postanowił wszcząć z urzędu postępowanie o ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Sądy coraz częściej zajmują się takimi sprawami, ponieważ lawinowo rośnie liczba nieszczepionych dzieci. O ile w 2012 r. rodzice nie zaszczepili ponad 5 tys. dzieci, to w zeszłym roku - 23,1 tys.! Rodzice martwią się o niepożądane odczyny poszczepienne u dzieci i płacą kilkusetzłotowe grzywny nakładane przez sanepidy. - Ciężkie powikłania zdarzają się w kilku, najwyżej kilkunastu przypadkach rocznie w całym kraju - tłumaczył ostatnio minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (58 l.) i dał do zrozumienia, że szczepienia nadal będą obowiązkowe.

Zobacz:  Kuriozalny wyrok sądu. Można obrażać Jana Pawła II?!

tagi: szczepienia
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: