WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka NIE ŻYJE Andrzej Wajda. Politycy i dziennikarze żegnają reżysera

NIE ŻYJE Andrzej Wajda. Politycy i dziennikarze żegnają reżysera

10.10.2016, godz. 10:28
Andrzej Wajda
foto: AKPA

Andrzej Wajda nie żyje. W wieku 90 lat zmarł wybity polski reżyser, laureat Oscara, który jeszcze kilka dni temu cieszył się z premiery swojego najnowszego i jak się okazało ostatniego filmu. Świat ludzi kultury jest wstrząśnięty śmiercią Andrzeja Wajdy. Dziennikarze i politycy również czują pustkę po stracie reżysera. Andrzeja Wajdę żegnają: Andrzej Duda, Donald Tusk, Ryszard Petru, Rafał Ziemkiewicz i Monika Olejnik.

Śmierć Andrzeja Wajdy to wielka strata dla polskiej kultury. Reżyser przez lata tworzył wyjątkowe filmy, na których wychowywały się pokolenia m.in.: Kanał, Popiół i diament, Ziemia obiecana, Pan Tadeusz, Katyń. Był jednym z najbardziej znanych polskich reżyserów, a wielu pamięta jego słowa, które wypowiedział, gdy odbierał Oscara za całokształt twórczości: -  Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć to, co myślę, a myślę zawsze po polsku - tłumaczył. Dziś Polacy opłakują Wajdę. Wzruszenie ogarnia nie tylko aktorów, którzy grali w jego filmach, ale także dziennikarzy i polityków. Na Twitterze Wajdę pożegnali:

- prezydent Andrzej Duda:

- były premier Donald Tusk:

- lider Nowoczesnej, poseł Ryszard Petru:

- posłanka z Nowoczesnje Joanna Scheuring-Wielgus:

- polityk lewicy Krzysztof Gawkowski:

- były poseł Ryszard Kalisz:

Monika Olejnik na Facebooku: Rozmawialiśmy niedawno po premierze "Pasażerki" w Teatrze Wielkim. Mówił o swoim nowym filmie "Powidoki", miał dalsze plany. Bez filmu nie mógł istnieć...Żegnaj Mistrzu.

Wielki Polak, Wielki Reżyser, Wielka Osobowość światowej kultury...Obrońca Lecha Wałęsy. "Powidoki" to pożegnanie Mistrza. Bardzo aktualny film o tym jak władza niszczy artystę! Dziękuję za wszystko!

- dziennikarz Rafał Ziemkiewicz:

Również Lech Wałęsa pożegnał Wajdę. W rozmowie z dziennikarzami powiedział: - Odszedł człowiek wielki, wielki patriota, wielki Polak, wielki reżyser. Traktowałem go jako nauczyciela patriotyzmu - stwierdził. Przypomnijmy, że Wajda zrobił film o Wałęsie Wałęsa człowiek z nadziei.

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: