WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Nie żyje wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania

Nie żyje wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania

14.08.2016, godz. 11:46
Piotr Jania
foto: Fotomontaż SE.pl

Zmarł wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania. Odszedł w niedzielę, 12 sierpnia w Zabrzu w wieku 64 lat. Na stonowisku wojewody pracował od grudnia 2015 roku.

Agnieszka Muchla, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie poinformowała PAP, że nie żyje Piotr Jania, który od grudnia 2015 roku pełnił obowiązki wojewody zachodniopomorskiego. Miał 64 lata. Od wielu lat był działaczem Solidarności. Przed objęciem urzędu wojewody zachodniopomorskiego był radnym Rady Miasta Szczecin oraz wiceprezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. W czasach komuny działa w opozycji. Jako członek "Solidarności" został autorem i redaktorem podziemnego pisma "CDN". Zajmował się również rozpowszechnianiem nielegalnej prasy opozycjonistycznej. Zajmował się także pomocą internowanym, aresztowanym i ich rodzinom w ramach Biskupiego Komitetu Społeczno-Charytatywnego.

Jania był również współzałożycielem Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego "S" Regionu Pomorza Zachodniego i członkiem prezydium odpowiedzialnym za sprawy techniczne i organizacyjne podczas wyborów parlamentarnych w czerwcu 1989 r. Za zasługi w działalności opozycjonistycznej został odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz: Nie żyje Jarosław Giziński dziennikarz "Wprost"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: