WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Nie żyje Zbigniew Brzeziński - najważniejszy Polak w USA

Nie żyje Zbigniew Brzeziński - najważniejszy Polak w USA

29.05.2017, godz. 02:00
Zbig, najważniejszy Polak w USA
Zbigniew Brzeziński zmarł w szpitalu w Waszyngtonie foto: Forum

Jego największe marzenie? Żeby "Polska była Polską". Jednym z największych autorytetów był dla niego Józef Piłsudski, a z jego zdaniem liczyły się amerykańskie głowy państwa. W piątek wieczorem odszedł wybitny strateg, politolog, doradca prezydenta USA Jimmy'ego Cartera (93 l.) Zbigniew Brzeziński (+89 l.), dla przyjaciół Zbig. "Kiedyś głos Polski w Białym Domu. Wolnej Polski. Bo niestrudzenie zabiegał o tę wolność dla nas. Dziękujemy!" - tymi słowami pożegnał go prezydent Andrzej Duda (45 l.).

Dociekliwy, piekielnie inteligenty, lojalny, zawsze uprzejmy - takiego zapamięta go świat. "Był znakomitym urzędnikiem państwowym, wybitnym intelektualistą (.) Wywierał wpływ na kilka pokoleń, a ja byłem jednym z kilku prezydentów, którzy korzystali z jego mądrości i rad" - napisał były prezydent USA Barack Obama (56 l.), składając kondolencje dzieciom Brzezińskiego.

Zbig urodził się w Warszawie. Gdy miał zaledwie 10 lat, wraz z rodzicami wyjechał do Kanady. Po studiach przeprowadził się do USA, gdzie doktoryzował się na słynnym uniwersytecie Harvarda. Szybko zrobił karierę i stał się autorytetem w dziedzinie sowietologii. Pracował dla Johna F. Kennedy'ego (?46 l.), później w kampanii prezydenckiej doradzał Carterowi, który mianował go na prestiżowe stanowisko doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego USA. Wspierał Solidarność, a dzięki swym wpływom udaremnił w grudniu 1980 roku inwazję Układu Warszawskiego na Polskę. Do historii przeszła partia szachów rozegrana między nim a premierem Izraela Menachemem Beginem (+79 l.) podczas przerwy w negocjacjach dotyczących traktatu pokojowego między Egiptem a Izraelem. Mimo że od lat mieszkał za oceanem, nigdy nie zapomniał o Polsce. Z całych sił wspierał w latach 90. starania Warszawy o wejście do NATO, m.in. nalegając na polskie władze w sprawie rehabilitacji płk. Ryszarda Kuklińskiego (?74 l.). Ale przede wszystkim był człowiekiem. - Był najbardziej inspirującym, kochającym i oddanym ojcem, jakiego można mieć - podsumowała jego córka Mika (50 l.), znana amerykańska dziennikarka.

Zobacz także: Syn premier Szydło odprawił swoją pierwszą mszę! Co mówił?

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: