WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Niebezpieczne zmiany w ustawie refundacyjnej Ministerstwa Zdrowia

Niebezpieczne zmiany w ustawie refundacyjnej Ministerstwa Zdrowia

19.05.2017, godz. 05:00
Radziwiłł wydłużył kolejki do szpitali
Konstanty Radziwiłł foto: Artur Hojny/Super Express

W zmienianej właśnie ustawie refundacyjnej Ministerstwo Zdrowia umieściło zapis o tym, że jeśli NFZ wyda na refundację drogich leków więcej, niż zakładał, różnicę muszą pokryć producenci... tanich zamienników. - To zagrozi bezpieczeństwu lekowemu naszego kraju - ostrzegają eksperci Instytutu Jagiellońskiego.

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło do nowelizacji ustawy refundacyjnej tzw. zasadę paybacku. Chodzi o to, by to firmy farmaceutyczne poniosły koszty wzrostu wydatków na refundację nowych drogich leków oryginalnych. Jednak płacić mają nie te firmy, które te drogie leki sprzedają i na nich zarabiają, ale kosztami zostaną obciążeni producenci leków generycznych, czyli tańszych zamienników! Czyli głównie polskie firmy farmaceutyczne.

Jawna niesprawiedliwość

Takie rozwiązanie budzi sprzeciw ekspertów, bo jest po prostu niesprawiedliwe. Mało tego - grozi osłabieniem branży farmaceutycznej w Polsce. A siła tej branży stanowi o bezpieczeństwie lekowym w naszym kraju. Co to znaczy?

Bezpieczeństwo lekowe polega na zapewnieniu obywatelom powszechnego dostępu do farmakoterapii - chodzi o pełne zaspokojenie popytu na produkty lecznicze, a także możliwość kupienia ich po przystępnych cenach.

- Ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa lekowego pełni krajowy przemysł farmaceutyczny, czyli firmy produkujące leki na terenie Polski. Dzięki niemu państwo staje się mniej zależne od producentów leków importowanych i w sytuacjach kryzysowych nadal może gwarantować obywatelom dostępność do produktów leczniczych w każdej aptece w kraju - mówi Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, niezależnego ośrodka analitycznego.

Kara zamiast wsparcia

Zaproponowana przez MZ konstrukcja mechanizmu paybacku będzie zmuszać krajowych producentów do nieprzewidzianych i nieplanowanych wydatków.

Działania resortu, zdaniem ekspertów Instytutu Jagiellońskiego, to próba przerzucenia na krajowych producentów leków odpowiedzialności za brak dyscypliny budżetowej Ministerstwa Zdrowia. Zamiast wspierać polskie firmy, chcą je karać finansowo. A kary mogą doprowadzić do upadku branżę, która - zgodnie z wizją Ministerstwa Rozwoju - miała być lokomotywą polskiej gospodarki.

Zobacz także: Wyzywał posłankę PO Agnieszkę Pomaską, ma zapłacić 10 tys. złotych

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: