WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Nocne rozmowy PO. Kopacz i Schetyna wyjątkowo ZGODNI

Nocne rozmowy PO. Kopacz i Schetyna wyjątkowo ZGODNI

22.07.2016, godz. 09:22
EWA KOPACZ I GRZEGORZ SCHETYNA
EWA KOPACZ I GRZEGORZ SCHETYNA foto: EAST NEWS

Platforma Obywatelska po decyzji o usunięciu trzech posłów zatrzęsła się w posadach. Bezpardonowo przewodniczącego Grzegorza Schetynę zaatakował m.in. Stefan Niesiołowski. W związku z tym błyskawicznie zorganizowano posiedzenie klubu. Najpierw zebrano się po godz. 20. w warszawskim Domu Dziennikarza. Po godz. 22. ogłoszona została przerwa, a posłowie udali się do Sejmu po to, by uczestniczyć w debacie na temat poprawek Senatu do nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Przed północą klub PO zebrał się ponownie. Druga część spotkania zakończyła się przed godz. 3. Jak stwierdzili zgodnie po spotkaniu Schetyna i Ewa Kopacz: - To była dobra, otwarta, oczyszczająca rozmowa.

 

Jak powiedział Schetyna w rozmowie z dziennikarzami po drugiej części obrad: - To była dobra, otwarta rozmowa, bardzo prawdziwa. Wspólnota, partia polityczna, klub parlamentarny musi tego szukać, to odnaleźć, zwłaszcza jeśli jest w opozycji po ośmiu latach rządzenia. I tak oceniam i ten klub i efekty. Mamy jeszcze posiedzenie zarządu podsumowujące to spotkanie i jego wnioski, więc pewnie (w piątek) będziemy państwu komunikować jak to będzie wyglądać dalej.

Zapytany o list Niesiołowskiego wyrażający poparcie dla usuniętych posłów (pod którym miało się podpisać 30 osób) otrzymał, ale jeszcze nie miał okazji się z nim zapoznać. Skrytykował jednak autora mówiąc: - Lubię listy czytać, ale uważam, że na kilka godzin przed takim ważnym spotkaniem klubowym pisanie listów jest manifestacją polityczną, a nie chęcią dobrego komunikatu. Podkreślił, że nie on jeden odpowiadał za decyzję o usunięciu, a dwudziestu członków zarządu. W takim wypadku, aby decyzja ta mogła być zmieniona: - Musiałyby być rzeczywiście nowe okoliczności i zupełnie nowa sytuacja, żeby ta decyzja została zmieniona. Tak mówi mi intuicja. Nie potwierdził, czy w trakcie piątkowego posiedzenia będą stawiane wnioski o kolejne wykluczenia z partii.

Również była premier, Ewa Kopacz była zadowolona po spotkaniu. Jak mówiła: - Chyba trzeba takich dyskusji, żeby w przyszłości nie popełniać błędów, trzeba dyskusji na klubie, żeby wiedzieć, że wszyscy jednakowo, jak jeden mąż, powinniśmy dzisiaj przedłożyć wartość Platformy ponad jakieś ambicje osobiste. I to jest dla mnie istotne (...) Ludzie mają potrzebę powiedzenia tego, co gdzieś ich tam gniecie w środku i powinni być wysłuchani. Taka jest rola szefostwa tej partii, również i moja, że jeśli ludzie mają jakikolwiek problem, to mogą przyjść, porozmawiać, a jeśli trzeba to omówić, to powinniśmy mieć dla nich czas.

Kopacz podkreśliła, że jest zwolenniczką „ twardej rozmowy z osobami, które szkodzą Platformie”, ale nie należy mylić „szkodzenia Platformie z recenzowaniem decyzji podjętych przez zarząd": - To są dwie różne rzeczy. Nawet na boisku, jak ktoś fauluje, to najpierw dostaje jedną żółtą kartkę, potem drugą, a nie można zaczynać od czerwonej kartki. Dodała, że nie spodziewa się kolejnych wykluczeń. Jak mówiła: - To jest pytanie do Grzegorza Schetyny, ale nie sądzę - myślę że instynkt polityczny i takie oczyszczenie atmosfery po tym dzisiejszym klubie spowoduje, że wręcz będziemy otwarci na przyjmowanie nowych ludzi, a nie wykluczanie.

Ostrożny optymizm prezentował też po pierwszym posiedzeniu klubu poseł Niesiołowski. Zapytany przez dziennikarzy, czy Platforma jest bliżej pojednania, stwierdził: - No tak bardzo ostrożnie bym zaryzykował to, ale mogę się mylić. Tak bardzo ostrożnie bym tak powiedział.

Zobacz także: Kaczyński poparł podwyżki, ale wystraszył się Polaków

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: