WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Nowa ustawa śmieciowa. Co się zmieni?

Nowa ustawa śmieciowa. Co się zmieni?

28.09.2016, godz. 11:19
Śmieci straszą na Pradze
foto: Super Express

RMF FM ustaliło, że rząd planuje przeprowadzić kolejną rewolucję w "ustawie śmieciowej'. Według rozporządzenia ministerstwa środowiska gminy nie będą mogły już same decydować o segregacji śmieci. Ponadto zmieni się sama segregacja (na cztery frakcje)- oddzielnie mają być segregowane szkło, papier - w tym tektura, metal i tworzywa sztuczne oraz odpady ulegające biodegradacji. Co więcej, takie zasady mają obowiązywać wszędzie (zarówno w domach, jak i w sortowniach). Zmienić ma się również oznakowanie koszy oraz pojemników na śmieci. 

Projekt zakłada, że odpady z papieru powinny być wrzucane wyłącznie do niebieskich pojemników, metale i tworzywa sztucznie do żółtych, szkło i opakowania ze szkła do zielonych a odpady biodegradowalne do czarnych. Co więcej, rozporządzenie zawierać ma też informacje o kolorach worków na śmieci. To może oznaczać, że nawet w domu obowiązywać będzie konieczność wrzucania odpadów do odpowiednich worków.

Wszystkie gminy mają dostać 5 lat na wymianę pojemników na nowe (w odpowiednich kolorach). Jednak już raptem po pół roku od ewentualnego wejścia w życie nowych zasad mają one odpowiednio okleić obecne pojemniki, by wszędzie zbierać śmieci podzielone na cztery frakcję. Aby nie zrywać umów na wywóz śmieci, gminy mają je dostosować w ciągu 4 lat.

Zobacz także: Błaszczak ZŁOWIESZCZO: 11 listopada może dojść do ROZRÓB!

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: