WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Nowe nieśmiertelniki dla polskich żołnierzy. Zawierają również wyznanie

Nowe nieśmiertelniki dla polskich żołnierzy. Zawierają również wyznanie

19.05.2017, godz. 15:16
żołnierz polski
foto: EAST NEWS

RMF FM poinformowało, że Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło 12 tysięcy nowych nieśmiertelników dla żołnierzy. Resort Macierewicza zdecydował, że teraz te metalowe tabliczki tożsamości mają nawiązywać do historycznego, przedwojennego znaku tożsamości wzór 31 z czasów II Rzeczypospolitej. Dodatkowo wśród informacji o żołnierzu ma się tam znaleźć również kwestia jego wyznania.

Na początku  resort będzie wydawał nieśmiertelniki wojskowym wyjeżdżającym na misje zagraniczne i tym, którzy swoje tabliczki utracili. Mają one
trafić do żołnierzy najpóźniej kilkanaście tygodni po podpisaniu umowy. To kwestia maksymalnie kilkunastu tygodni od podpisania umowy.

Obecnie na nieśmiertelnikach jest tylko numer ewidencji wojskowej. Na nowych owalnych tabliczkach o wymiarach cztery na pięć centymetrów, będzie też imię i nazwisko, PESEL, grupa krwi, a także - jeśli posiadacz wyrazi taką wolę - wpis dotyczący religii lub wyznania.

Jak tłumaczył resort, poza uproszczeniem identyfikacji żołnierza, chodzi także o "umożliwienie określenia wprost formy jego pochówku" - stąd wpis o wyznaniu.

Zobacz także: KOLEJNY wypadek limuzyny BOR! Jedna osoba jest ranna

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: