WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego

Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego

16.08.2016, godz. 05:00
Obchody Święta Wojska Polskiego
Obchody Święta Wojska Polskiego foto:

Wczoraj w całej Polsce odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Tylko w stolicy uczestniczyło w nich 1,5 tys. żołnierzy, 150 pojazdów wojskowych oraz 50 samolotów i śmigłowców. Symbolicznym wydarzeniem było odsłonięcie przez prezydenta Polski tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym. Zwierzchnik sił zbrojnych wręczył też osiem nominacji generalskich.

Generałami broni zostali m.in. I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. dyw. Michał Sikora (55 l.) i inspektor Wojsk Lądowych w dowództwie generalnym gen. dyw. Leszek Surawski (56 l.). Gratulując nowo mianowanym, prezydent powiedział, że awans dla nich "oznacza większą jeszcze odpowiedzialność i zaszczyt służby na wysokim stanowisku dowódczym, zaszczyt służby z jednym z najwyższych stopni wojskowych, jakie są w naszym kraju". - To oznacza odpowiedzialność za Rzeczpospolitą, za jej bezpieczeństwo, za bezpieczeństwo jej obywateli, naszych sojuszników, ale także, a może przede wszystkim, za bezpieczeństwo i dobrą służbę waszych podopiecznych, czyli żołnierzy Wojska Polskiego - powiedział prezydent Andrzej Duda (44 l.). Chwilę wcześniej odsłonił tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Umieszczono ją na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza. W swoim przemówieniu prezydent Duda przypomniał słowa jednego z Wyklętych, Hieronima Dekutowskiego "Zapory" (+31 l.), który na pierwszą po II wojnie światowej amnestię ogłoszoną przez władzę komunistyczną zareagował słowami: "Amnestia to jest dla złodziei, a my jesteśmy polskie wojsko".

Przypomnijmy, że Święto Wojska Polskiego ustanowione zostało w 1923 r. na pamiątkę Cudu nad Wisłą, czyli zwycięskiej bitwy w wojnie polsko-bolszewickiej. Obchodzono je wczoraj w całej Polsce, a punktem kulminacyjnym była defilada ulicami Warszawy, która jak co roku przyciągnęła tłumy mieszkańców.

Zobacz: Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego. Prezydent Duda: Naród jest dumny z żołnierzy

Źródło: TVN24/x-news
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: