WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Nowoczesna i PO chcą zabrać Ziobrze mandat posła? KOMPROMITACJA?

Nowoczesna i PO chcą zabrać Ziobrze mandat posła? KOMPROMITACJA?

07.09.2016, godz. 11:54
Gasiuk-Pihowicz, Ziobro
foto: Fotomontaż SE.pl

Posłowie Platfomy Obywatelskiej oraz Nowoczesnej złożyli do marszałka Sejmu wniosek o wygaszenie mandatu poselskiego Zbigniewa Ziobry. Wskazują w nim, że prokurator generalny oraz minister sprawiedliwości  nie może łączyć funkcji posła i prokuratora (zgodnie z artykułem 103 Konstytucji RP).  O sprawie poinformowała przedstawicielka Nowoczesnej, Kamila Gasiuk-Pihowicz. Jako, że z wykształcenia jest ona prawnikiem, szybko ją wyśmiano...

 

Jak oznajmiła na swoim TT reprezentantka Nowoczesnej:

 

 

Jak argumentowała: - Niepołączalność pewnych funkcji jest podstawą demokratycznego państwa prawa, a niepołączalność funkcji posła i prokuratora ma na celu ochronę prokuratury przed jej upolitycznieniem. Dobry prokurator, to taki prokurator, który przestrzega prawa. Apelujemy zatem do prokuratora generalnego i posła RP, pana Zbigniewa Ziobry, aby podjął decyzję, czy złoży dymisję z pełnionej funkcji prokuratora generalnego. Dodała też, że "świadome łamanie" przepisów konstytucji jest podstawą do tego, by w przyszłości pociągnąć szefa MS do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu.

Problem w tym, że jako prawnik Gasiuk-Pihowicz powinna czytać dane artykuły do końca. Ostatnie zdanie owego art. 103 brzmi bowiem: - Zakaz ten nie dotyczy członków Rady Ministrów i sekretarzy stanu w administracji rządowej. Zgodnie z tą regułą stanowiska Prokuratora Generalnego z mandatem posłą łączyli już w przeszłości: Włodzimierz Cimoszewski, Hanna Suchocka, Andrzej Czuma i Krzysztof Kwiatkowski.

 

 

Do zarzutów odniósł się również Zbigniew Ziobro. Ocenił on, że zarzut formułowany przez polityków PO i Nowoczesnej jest "czysto demagogiczny". Jak stwierdził, zarzut ten: - Raczej wskazuje na nerwowość związaną z tym, że my rzetelnie bierzemy się za swoją pracę. Argumentował przy tym, że "konstytucja w żaden sposób nie wyklucza tego, aby członek rządu, zarazem prokurator generalny łączył swoją funkcję z wykonywaniem mandatu posła". Ziobro zwrócił uwagę, że w przeszłości ministrowie sprawiedliwości, prokuratorzy generalni łączyli te stanowiska z wykonywaniem mandatu posła. Jak uważa: - Czym innym jest szeregowy prokurator prowadzący postępowanie.

Zobacz także: Radny PiS szokuje! Lamparty w poznańskim zoo to wspieranie strategii Putina!

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: