WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia- do każdego dziecka będzie od urodzenia przypisany dentysta

Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia- do każdego dziecka będzie od urodzenia przypisany dentysta

18.08.2016, godz. 12:43
Zęby
foto: EAST NEWS

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformowała o nowym pomyśle wiceministra zdrowia, Krzysztofa Łandy, który powstrzymać ma epidemię próchnicy u Polaków. Według niego każde dziecko będzie mieć od urodzenia przypisanego stomatologa. Co więcej, koszty takiej opieki ma pokryć NFZ.

 

Jak czytamy, wiceminister chce przenieść do stomatologii rozwiązania z podstawowej opieki zdrowotnej. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie stawki kapitacyjnej. Ma to sprawić, że dentyści otrzymaliby pieniądze za każde zapisane do nich dziecko, nawet wtedy, gdyby nie pojawiło się ono w ich gabinecie (obecnie stomatolog otrzymuje zapłatę za usługę). Jak wskazuje dziennik, dzięki temu dentystom będzie się bardziej opłacało zadbać o dzieci i stosować metody profilaktyczne, niż leczyć konsekwencje zaniedbań.

Co ważne, to sami rodzice wybieraliby dla dziecka dentystę spośród tych mających kontrakty z publicznym płatnikiem. Według uzyskanych przez gazetę informacji reforma prawdopodobnie weszłaby w życie od 2018 r., "ponieważ jej wprowadzenie musi być poprzedzone nową wyceną świadczeń, a następnie zmianą umów z lekarzami".

Póki co NFZ próbuje poprawić sytuację, zwiększając od 1 lipca o 20%. stawki płacone stomatologom za leczenie dzieci. Rocznie chodzi o niebagatelną liczbę 66 mln procedur.

Nasuwa się samoistostnie:

 

 

Zobacz także: Pawlak SZCZERZE o koalicji z PO: Tusk nie chciał słuchać
Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: