WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Nowy pomysł: Receptę na bezpłatne leki dostaniesz w szpitalu

Nowy pomysł: Receptę na bezpłatne leki dostaniesz w szpitalu

23.09.2016, godz. 05:00
leki
foto: SHUTTERSTOCK

Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany w programie bezpłatnych leków dla osób 75 plus! Jak dowiedział się "Super Express", jedna z nich polega na tym, by seniorzy mogli otrzymywać recepty na darmowe leki w ramach tzw. wypisu ze szpitala.

Dziś seniorzy dostają recepty "S" wyłącznie w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub od pielęgniarki, która ma stosowne uprawnienia. Recept "S" nie ma prawa przepisać kardiolog, reumatolog ani żaden inny specjalista, u którego leczą się osoby starsze. Pacjenci nie dostaną ich także przy wypisie ze szpitala. - To jest absurdalne, jeśli pacjent po pobycie w szpitalu musi udać się do przychodni POZ, żeby skorzystać z prawa do bezpłatnych leków. O wiele prościej i logiczniej byłoby umożliwić mu uzyskanie recepty jeszcze w szpitalu. Tym bardziej że są sytuacje, w których przerwanie przyjmowania leków może wręcz zagrażać życiu pacjenta - uważa dr Adam Twardowski (65 l.), wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Okazuje się, że minister Konstanty Radziwiłł (58 l.) uważa podobnie. - Jedną z pierwszych zmian, której wprowadzenie będzie analizowane, jest umożliwienie przepisywania bezpłatnych leków dla seniorów przez lekarzy w ramach tzw. wypisu ze szpitala - informuje nas Milena Kruszewska, rzeczniczka Ministra Zdrowia.

To dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że ministerstwo nie ujawnia terminu wprowadzenia zmian. Według naszej informacji mało prawdopodobne jest to, by stało się tak już w tym roku. W listopadzie natomiast seniorzy powinni się spodziewać zmian na liście darmowych leków. Według obietnic ministra Radziwiłła będzie więcej bezpłatnych medykamentów.

Zobacz także: Ustawa antyaborcyjna. Dziennikarz ZAGIĄŁ posłankę Nowoczesnej

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: